Jumătate dintre blocurile din Capitală nu au apă caldă după o avarie majoră la rețeaua primară de termoficare
Aproape jumătate dintre blocurile din București racordate la rețeaua centralizată nu au apă caldă. Termoenergetica a anunțat că s-a produs o avarie majoră la o conductă magistrală, ceea ce a forțat închiderea centralei CET Progresu.
Furnizarea apei calde este sistată la 55,76% din imobilele din Capitală, conform aplicației Termo Alert.
Duminică seara, Termoenergetica București a anunțat că s-a produs o avarie majoră în rețeaua primară de termoficare, la intersecția Șoselei Mihai Bravu cu Splaiul Unirii, iar Elcen a decis oprirea forțată a CET Progresu.
Avaria afectează în principal sectoarele: 2 (peste 1.100 de blocuri și imobile afectate), 3 (peste 2.000 de blocuri și imobile afectate), 4 (peste 1.200 de blocuri și imobile afectate) și 5 (80 de blocuri afectate).
Avarie majoră în rețeaua primară de termoficare cu diametrul de 1000mm și o vechime de aproape 40 de ani.
“Astăzi, 17 august 2025, s-a produs o avarie majoră pe conducta magistrală de termoficare cu diametrul de 1000 mm, la intersecția Șoselei Mihai Bravu cu Splaiul Unirii, sub podul Mihai Bravu. Din cauza pierderilor masive de agent termic generate de această avarie, Elcen a decis oprirea forțată a CET Progresu, pentru a preveni avarii grave la nivelul instalațiilor energetice. Echipele Companiei Municipale Termoenergetica București sunt mobilizate în teren încă de la apariția avariei. Au fost deja montate pompe pentru evacuarea apei din galerie, iar lucrările de reparație sunt în desfășurare, cu scopul de a remedia cât mai rapid situația. Estimăm că remedierea avariei va fi finalizată în cursul nopții de luni spre marți, iar imediat după restabilirea parametrilor minimi de funcționare, CET Progresu va fi repornită pentru a relua furnizarea agentului termic în condiții de siguranță” – a transmis Termoenergetica.

