Israelul împarte sudul Libanului pe care îl controlează în trei zone

Israel-Liban / Profimedia Images
19 April 2026, 14:08 (actualizat 19 April 2026, 14:09)

Israelul a împărţit partea din sudul Libanului pe care o controlează în trei zone, după încheierea armistiţiului cu guvernul de la Beirut, relatează duminică media israeliene, citate de dpa.

Aşa-numita linie roşie se referă la primul rând de sate care se află direct pe frontiera israeliano-libaneză, a relatat ziarul israelian Yedioth Ahronoth.

Cele mai multe construcţii au fost deja distruse şi nu mai există luptători din miliţia Hezbollah susţinută de Iran în această zonă, relatează ziarul. În unele locuri trupele terestre israeliene au ocupat poziţii fixe.

Armata nu a comentat iniţial despre acest articol când a fost întrebată.

Linia galbenă este la 6 până la 10 km de graniţă, relatează ziarul, Israelul folosind conceptul de “linie galbenă” şi în Fâşia Gaza, suprafaţă delimitată pe care continuă să o ocupe în proporţie de 50% după încetarea focului din octombrie 2025.

În această zonă din Liban, în care se află zeci de sate, scopul declarat al armatei este de a preveni bombardamentul, în special cu rachete, al nordului Israelului.

Trupele terestre israeliene continuă să fie desfăşurate în această zonă şi există în continuare ciocniri izolate, inclusiv în jurul fortăreţei Hebollah Bint Jbeil, conform ziarului.

Cea de a treia linie merge până la râul Litani, care este la circa 30 km de graniţă. În acea zonă, armata vrea să-şi impună controlul în principal prin “putere de foc şi posturi de observaţie”, mai scrie ziarul.

sursa Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite