Israelul a repatriat cu o navă peste 1.500 de cetățeni blocați în străinătate din cauza anulării zborurilor
Israelul a repatriat, vineri, cu o primă navă peste 1.500 de cetățeni ai săi blocați în străinătate din cauza închiderii spațiului aerian după declanșarea războiului cu Iranul pe 13 iunie, a anunțat armata israeliană, informează AFP.
În cadrul operațiunii ‘Întoarcere în deplină siguranță’, organizată de Ministerul Transporturilor, o navă ce transporta israelieni dinspre portul Limasol, în Cipru, a acostat’ în jurul orei 4 dimineața în portul Ashdod, cu peste 1.500 de israelieni la bord, a anunțat armata israeliană într-un comunicat.
După atacul israelian asupra Iranului, vinerea trecută, spațiul aerian israelian a fost închis.
Între 100.000 și 150.000 de israelieni erau atunci blocați în afara țării, potrivit cifrelor Ministerului israelian al Transporturilor.
Circa 5.000 de persoane au revenit prin intermediul unor poduri aeriene, începând de miercuri, potrivit lui Miri Regev, ministrul Transporturilor, care a susținut joi o conferință de presă, anunțând că vrea să dubleze cifra acestor întoarceri începând de vinerea aceasta.
Compania israeliană El-Al a anunțat zboruri din mai multe țări ale Europei, dar și din New York, Los Angeles și Bangkok. Preluare Agerpres

