Iranienii din România s-au adunat în Piața Universității din București și susțin schimbarea regimului de la Teheran
La două săptămâni de la începerea conflictului din Orientul Mijlociu, membri ai comunităţii iraniene s-au strâns în Piața Universității din București. Vor să dea un semnal, de la distanță, că sunt pentru schimbarea puterii de la Teheran.
Aproximativ 150 de persoane s-au adunat în Piața Universității și spun că îl susțin pe Reza Pahlavi și că doresc într-adevăr o schimbare a regimului de la Teheran.
Doamnele iraniene prezente la miting spun că nu doresc să se mai întâmple în Iran ceea ce a fost până acum, ca femeile să fie obligate la o anumită ținută vestimentară, la anumite coduri islamice, doresc să trăiască liber, așa cum se întâmplă în Occidentul european.
Participanții la acest miting spun că preferă varianta unui referendum în Iran – populația să poată să se pronunțe asupra viitorului regim de conducere al Iranului, astfel încât să existe într-adevăr o voință populară, nu o impunere forțată.

