Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen, vicecampioane olimpice la dublu vâsle categorie ușoară. ”Greutatea și strălucirea acestei medalii dau definiția sportului, a canotajului”

2 August 2024, 15:41 (actualizat 2 August 2024, 15:50)

Vicecampioanele olimpice la dublu vâsle feminin, categorie ușoară, Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen, au făcut primele declarații, în exclusivitate pentru TVR, imediat după ce au câștigat medalia de argint, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris.

Mi-am dorit această medalie, d-asta m-am și întors anul trecut, îmi aduc aminte și i-am spus Ionelei, după ce a trecut linia de finish de la Tokio, când am terminat pe locul șase, că ne vedem noi la Paris! (..) A fost o cursă foarte bună, a fost o cursă grea, am dat tot stropul de energie pe care l-am avut până în final, Din păcate, astăzi, Marea Britanie a fost mai bună, dar noi ne-am făcut cursa noastră, suntem foarte mândre de ce am realizat aici, suntem o echipă care a reușit să ia medalie, deci ne-am îndeplinit palmaresul sportiv, declarat, la TVR, Gianina van Groningen.

Greutatea și strălucirea acestei medalii dau definiția sportului, canotajul este pentru mine pasiunea pe care o am de atâția ani, dar și greutatea acestei medalii înseamnă greutatea pe care o implică acest sport. Este fix definiția canotajului, definiția a ceea ce înseamnă pentru mine canotaj, frumusețe dar și greutate, a subliniat Gianina van Groningen.

Ionela Cozmiuc a povestit că a lăsat și ultimul strop de energie pe pistă. ”Lucrul care mă bucură foarte mult este că am rezistat, și nu mă refer la cursa de astăzi, ci că am rezistat în timp. Am stat până la ultima strigare și iată că nu am stat degeaba, împreună am reușit să obținem acest argint olimpic și eu cred că este fabulos!”, a arătat Ionela Cozmiuc.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite