Jocurile Olimpice. Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen, argint la dublu vâsle categorie ușoară. România are 6 medalii olimpice și ocupă locul 11 în clasamentul general

Gianina van Groningen (fostă Beleagă) şi Ionela Cozmiuc
Gianina van Groningen (fostă Beleagă) şi Ionela Cozmiuc
2 August 2024, 13:31 (actualizat 2 August 2024, 16:03)

Canotoarele române Gianina van Groningen (fostă Beleagă) şi Ionela Cozmiuc au câștigat medalia de argint în proba feminină de dublu vâsle, categorie uşoară din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris 2024, cu timpul de 06:48.78.

Campioanele europene de anul acesta au început în forţă şi au condus în primele sute de metri, dar au fost devansate de britanice la 500 de metri şi s-au aflat tot restul cursei pe locul al doilea.

Medaliile de aur au fost obţinute de britanicele Emily Craig şi Imogen Grant, în 6 min 47 sec 06/100, în timp ce bronzul a revenit grecoaicelor Dimitra Kontou şi Zoi Fitsiou, în 6 min 49 sec 28/100.

Cele două sportive românce s-au calificat miercuri fără emoţii în Finala A a probei feminine de dublu vâsle, categorie uşoară.

Ele au condus pe tot parcursul cursei şi au obţinut cel mai bun timp din ambele semifinale, 6 min 56 sec 65/100, fiind urmate de Grecia (6:57.90) şi Irlanda (6:59.72).

Gianina van Groningen (fostă Beleagă) şi Ionela Cozmiuc sunt duble campioane mondiale (2017, 2018), iar la Jocurile Olimpice de la Tokyo s-au clasat pe 6, după ce în 2016, la Rio, au ocupat locul 8.

România a cucerit ultima sa medalie olimpică în această probă în 2004, la Atena, prin Angela Alupei şi Constanţa Burcică.

Proba de canotaj feminin de dublu vâsle, categorie uşoară este la ultima sa apariţie la Jocurile Olimpice, ea nefăcând parte din programul olimpic pentru JO 2028, de la Los Angeles.

România a calificat nouă echipaje în Finalele A la JO de la Paris din cele douăsprezece pe care le-a avut: dublu vâsle feminin – categorie uşoară, dublu rame feminin, dublu rame masculin, patru rame masculin, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, patru rame feminin, opt plus unu feminin, opt plus unu masculin. Sâmbătă vor avea loc finalele la opt plus unu feminin şi opt plus unu masculin

Canotajul are acum patru medalii la JO 2024, una de aur şi trei de argint.

Medaliile obținute până acum de România

Cele două medalii de aur au fost obținute de David Popovici, la înot – 200 de metri liber, și de echipajul Andrei Cornea și Marian Enache – la dublu vâsle.

Medalie de argint au câștigat Gianina van Groningen (fostă Beleagă) şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle categorie ușoară.

Argint au luat Simona Radiș și Ancuța Bodnar, la canotaj – dublu vâsle.

Argint au luat și Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin

Iar medalie de bronz a luat David Popovici, la înot – 100 de metri liber.

România ocupă locul 11 în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, potrivit Olympics.com.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite