Indignare în Italia, după uciderea unei ursoaice care atacase un turist francez
Indignare și polemici în Italia, după uciderea unei ursoaice care atacase un turist francez. O asociație pentru protecția animalelor propusese Tribunalului Regional din Trento transferul exemplarului în Sanctuarul Urșilor Bruni din România, însă în ciuda deciziei instanței de a opri uciderea animalului până la judecarea cauzei, președintele provinciei a dispus eliminarea ursoaicei, care a fost împușcată la scurt timp.
Ursoaica numită Kj1 avea 22 de ani și era cea mai bătrână din regiune. În urmă cu două săptămâni, având puii cu ea, a atacat un turist francez pe o potecă din apropierea lacului Garda. Bărbatul a fost rănit, dar a supraviețuit.
Președintele provinciei Trento a semnat două ordonanțe pentru împușcarea ursoaicei, însă Tribunalul Regional a blocat deciziile, după ce o asociație pentru protecția animalelor a propus transferul ei la sanctuarul din Zărnești.
Totuși, președintele provinciei a emis ulterior un decret, motivând analizele genetice care au demonstrat că este un exemplar periculos, de-a lungul vieții a avut 7 interacțiuni cu omul și a produs 68 de daune.
Claudio Mimola – primarul localității Dro: “Cu siguranță este un mesaj pozitiv, pentru siguranța cetăţenilor, a pescarilor, pentru noi, este o atenuare a riscului, asta e important pentru noi.”
Uciderea ursoaicei a stârnit polemici.
“Îmi pare rău, pentru că dacă ar fi fost o politică pe termen lung, cu mai multă viziune din partea autorităţilor, nu am fi ajuns aici.”
“Era și timpul! Pentru că mulţi nu mai merg nici măcar cu câinele la plimbare, pe nicăieri, de frică. Mergeam înainte cu bicicleta pe munte, acum nu mai merg. Era și timpul să facă ceva!”
“Îmi pare foarte rău, și pentru puii ei, săracii, care vor fi singuri de acum. Îmi pare rău.”
Ministrul Mediului a declarat că uciderea urșilor nu este o soluție, și a cerut Institutului italian pentru Protecția și Cercetarea Mediului un plan de sterilizare a exemplarelor.

