Ilie Bolojan a explicat măsurile luate în cele zece luni de guvernare: Am făcut ce e bine pentru țară, nu ce dă bine. E răspunderea PSD să vină cu o propunere pentru criza creată. Dacă nu au o soluţie, trebuie să recunoască

6 May 2026, 20:46 (actualizat 6 May 2026, 21:37)

„Am făcut ce e bine pentru țară, nu ce dă bine”, spune fostul premier Ilie Bolojan, în primul interviu după demitere. Bolojan susține că a deranjat interesele clientelei politice și ale baronilor locali și avertizează că, fără reforme reale, România riscă un val puternic de vot antipolitic. Fostul premier admite însă că toate partidele aflate la guvernare poartă o parte din responsabilitate pentru situația actuală. De asemenea, premierul interimar a declarat că este răspunderea PSD să vină cu o soluţie la criza creată prin adoptarea moţiunii de cenzură.

Ilie Bolojan a explicat măsurile luate în cele 10 luni de guvernare.

”Mi-am asumat ca premier această răspundere pentru că zona de decizii economice este în competența Guvernului. În această perioadă n-am făcut ce dă bine, am făcut ceea ce trebuie pentru această țară. De aia nu s-au înghesuit oamenii. Acum, la demolare, când nota de plată a ajuns la clientela politică, la baronii locali, la cei care erau obișnuiți să fie teleportați de partide pe funcțiile de conducere, sigur că a deranjat. Toate partidele care au fost în guvernare, într-o formă sau alta, au o răspundere pentru asta, inclusiv PNL. Bolile acestea care s-au creat în ultimii ani, dacă nu le îndreptăm, e doar o problemă de timp până oamenii pur și simplu votând împotrivă, așa cum s-a întâmplat în 2024 și 2025, vor genera un val antipolitic masiv. Eu am încercat să țin cont de aceste supărări ale cetățenilor români, pe bună dreptate, să corectez nedreptăți. După foarte mulți ani, am reușit să corectăm pensiile magistraților și nu a fost un lucru foarte ușor, dar în continuare trebuie corectate și alte nedreptăți. Pentru asta trebuie să guvernezi cu onestitate, fără să mai permiți ca banul public să fie risipit și să asiguri transparența deciziilor. Dacă din această guvernare, care cu votul de ieri s-a închis, va rămâne ceva este că românii cred că au văzut că se poate guverna altfel și în România, chiar dacă în zece luni nu poți să dai lucrurile peste cap”, a declarat Bolojan, la Antena 1.

Premierul interimar Ilie Bolojan: Cât timp PNL duce o politică a demnităţii, e o onoare să fiu preşedintele partidului

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat că atât timp cât PNL duce o politică a demnităţii, a normalităţii şi este în serviciul oamenilor, este o onoare pentru el să fie preşedintele partidului, subliniind că în anii următori, în cazul rămânerii în opoziţie, va lucra pentru reconstrucţia PNL, în baza unui pol de modernizare a României.

El a menţionat, că în cazul în care PSD nu are o soluţie, trebuie “măcar să recunoască” acest lucru.

“PNL a luat ieri o decizie şi este răspunderea PSD să vină cu o propunere pentru criza pe care a creat-o. Dacă nu sunt în stare să vină cu o soluţie, trebuie să recunoască asta măcar. E o chestiune de bun simţ să facă acest lucru. În această situaţie, avem o responsabilitate în guvernare şi trebuie să vedem care vor fi soluţiile, pentru a merge mai departe. Pentru că România nu poate să rămână fără un guvern funcţional”, potrivit Agerpres.

Potrivit acestuia, prin dărâmarea unui guvern la propunerea PSD, susţinut de AUR, practic s-a creat de facto o nouă majoritate parlamentară.

“Cei care au făcut asta, în principal PSD, ştiau. I-am notificat: ‘Atenţie, că este o situaţie complicată!’ S-au bazat probabil pe faptul că din interiorul PNL, după nişte modele pe care le-au mai încercat, vor găsi nişte formule în care să ai premieri confortabili, care semnează, care nu deranjează şi care permit celorlalţi să şurubărească în interiorul guvernării”, a adăugat premierul interimar.

El a reproşat PSD faptul că, în contextul crizelor multiple, în loc să întărească Guvernul, l-au “demolat”. Bolojan a subliniat faptul că plecarea unui om sau a unui Cabinet “nu rezolvă problemele”, deoarece România are nevoie de un guvern care să poată atrage până la finalul lunii august mai multe miliarde de euro din fonduri europene.

“Am avertizat de două ori PSD că ceea ce face, generarea unei moţiuni de cenzură, este un act iresponsabil din punct de vedere politic, în contextul în care avem aceste crize. Preţurile în România nu au crescut doar datorită Guvernului. Preţurile la motorină, la benzină au crescut datorită războiului din Golf. Războiul din Golf înseamnă creşteri de dobânzi şi aşa mai departe. Avem nişte crize. Avem deficitele mari. Nu eu m-am împrumutat, nu eu am generat aceste deficite, ci guvernele care au fost PSD-PNL”, a mai spus el.

Criza politică are efecte economice vizibile: scumpiri, investiții amânate, locuri de muncă puse în pericol

Se prelungește criza politică, se amplifică și efectele ei asupra populației. Cursul valutar depășește record după record și euro a atins un nou maxim istoric în raport cu moneda națională: 5,2688 lei/euro. Deprecierea leului se reflectă rapid în prețurile de la raft și în facturi. Cresc dobânzile și ratele, totul se scumpește și scade puterea de cumpărare. Incertitudinea politică inseamnă și investiții amânate, proiecte blocate și locuri de muncă puse în pericol.

Bolojan a mai precizat că anunţurile repetate despre schimbarea premierului, pe parcursul ultimelor trei luni, au redus randamentul angajaţilor din aparatul de stat.

“Responsabilitatea totală pentru această criză este la PSD şi la oamenii care conduc acest partid. (…) Domnul Grindeanu trebuie să aibă responsabilitatea şi decenţa – dacă tot au demolat un guvern – să vină să spună: ‘Asta e soluţia noastră’. Să îşi asume acest lucru. Şi au două posibilităţi. Să vină cu o soluţie, dacă au demolat. Foarte bine dacă au o soluţie. Avem nevoie de guverne care să păstreze echilibrele, să lucreze. Dacă nu au o soluţie, atunci să aibă măcar decenţa să spună: ‘Nu avem o soluţie. Îi lăsăm pe alţii’. Dar gândiţi-vă că au făcut o coaliţie cu AUR în Parlament. Nici asta nu e o problemă. Deci, AUR şi PSD au dovedit că dacă au avut o majoritate să demoleze un guvern, înseamnă că au o majoritate să poată forma un guvern”, a afirmat el. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite