Ilie Bolojan: Pogromul de la Iaşi rămâne un avertisment dur despre consecinţele urii, intoleranţei şi indiferenţei
Pogromul de la Iaşi rămâne un avertisment dur despre consecinţele urii, intoleranţei şi indiferenţei, a susţinut, duminică, prim-ministrul interimar Ilie Bolojan în mesajul dedicat comemorării a 85 de ani de la tragedia din iunie 1941, subliniind că memoria victimelor obligă societatea la responsabilitate şi vigilenţă.
În mesaj, prezentat la Iaşi de secretarul de stat Dragoş Hotea, premierul a transmis că, în aceste zile, România comemorează unul dintre cele mai dureroase episoade din istoria sa şi unul dintre cele mai tragice momente ale Holocaustului petrecut pe teritoriul ţării.
„Aceste zile invită la reculegere, memorie şi reflecţie. Ne plecăm capetele în faţa victimelor şi păstrăm vie amintirea miilor de destine frânte de violenţă, ură şi dezumanizare. Peste 13.000 de evrei au fost ucişi în acele zile, lăsând în urmă o rană profundă în istoria comunităţii evreieşti şi a societăţii româneşti”, a amintit prim-ministrul Ilie Bolojan.
În opinia sa, Pogromul de la Iaşi rămâne un avertisment dur despre consecinţele urii, intoleranţei şi indiferenţei.
„Ne aminteşte cât de grave devin lucrurile atunci când discriminarea este tolerată, iar demnitatea umană încetează să mai fie apărată. Memoria acestor victime ne obligă la luciditate, responsabilitate şi vigilenţă”, a evidenţiat Bolojan.
A adăugat că românii au datoria de a păstra adevărul istoric şi de a transmite generaţiilor viitoare lecţiile acestor tragedii. De asemenea, a reafirmat angajamentul Guvernului României „pentru combaterea antisemitismului, discursului instigator la ură şi a oricărei forme de intoleranţă”.
„În numele Guvernului României, reafirm angajamentul ferm pentru combaterea antisemitismului, a discursului instigator şi a oricărei forme de intoleranţă. Vom continua să susţinem educaţia despre Holocaust, să protejăm memoria victimelor şi să respingem orice tentativă de negare, distorsionare sau justificare a acestor crime. Rămânem angajaţi în consolidarea unei societăţi democratice, deschise şi incluzive întemeiate pe respect, responsabilitate şi o apărare a demnităţii fiecărui om”, a mai transmis premierul.

