Hackeri cu legături cu Iranul ameninţă că vor dezvălui noi e-mailuri ale colaboratorilor lui Trump
Hackeri cu legături cu Iranul au ameninţat duminică şi luni că vor publica din nou e-mailuri ale unor colaboratori ai preşedintelui american Donald Trump; ei dezvăluiseră o primă tranşă de astfel de mesaje în timpul campaniei electorale pentru alegerile prezidenţiale din SUA din 2024, transmite Reuters.
Agenţia de presă britanică a discutat online cu hackerii grupaţi sub pseudonimul Robert; aceştia afirmă că dispun de circa 100 de gigaocteţi (GB) de e-mailuri din conturile şefei de personal a Casei Albe, Susie Wiles, ale unei avocate a lui Trump, Lindsey Halligan, ale lui Roger Stone, consilier al preşedintelui, şi ale actriţei porno Stormy Daniels, cunoscută pentru conflictul cu Trump, scrie Agerpres.
Robert a menţionat posibilitatea de a vinde materialele respective, dar nu a dat detalii despre planurile de viitor. Grupul nu a descris conţinutul e-mailurilor.
Procurorul general al SUA, Pam Bondi, care are şi atribuţii de ministru al justiţiei, a calificat intruziunea informatică drept “lipsită de scrupule”.
Casa Albă şi FBI (Biroul Federal de Investigaţii) au reacţionat printr-un comunicat al directorului Biroului, Kash Patel, care a declarat că “oricine este asociat cu orice încălcare a securităţii naţionale va fin anchetat amănunţit şi inculpat cu întreaga forţă a legii”.
Agenţia de apărare informatică CISA a apreciat pe X că “acest aşa-numit ‘atac’ informatic nu este altceva decât propagandă digitală, iar ţintele nu sunt o coincidenţă. Este o campanie calculată de calomnie cu scopul de a-l afecta pe preşedintele Trump şi a discredita funcţionari publici onorabili care ne slujesc ţara cu onoare”.
Halligan, Stone şi un reprezentant al lui Daniels nu au răspuns solicitărilor Reuters de a comenta.
Misiunea iraniană la ONU nu a răspuns la un mesaj în acelaşi sens. Reuters reaminteşte că Teheranul a respins în trecut acuzaţiile de spionaj informatic.
Robert a apărut în ultimele luni ale campaniei electorale prezidenţiale din 2024, când a susţinut că a spart conturile de e-mail ale mai multor aliaţi ai lui Trump, inclusiv al lui Wiles.
Reuters a confirmat autenticitatea unora din materialele dezvăluite, inclusiv un e-mail care părea să dovedească un aranjament financiar între Trump şi avocaţi care îl reprezentau pe fostul candidat la preşedinţie Robert F. Kennedy, în prezent ministru al sănătăţii. Alte materiale conţineau comunicaţii ale echipei de campanie a lui Trump despre candidaţi republicani şi discuţii despre negocierile unei înţelegeri amiabile cu Daniels.
Agenţia citată apreciază că, deşi presa a relatat despre documentele respective, campania electorală nu a fost influenţată fundamental; în cele din urmă, Trump a câştigat, obţinând al doilea mandat de preşedinte al SUA.
Într-un rechizitoriu din septembrie 2024, Departamentul Justiţiei de la Washington a afirmat că operaţiunea de piraterie informatică Robert a fost condusă de Gardienii Revoluţiei din Iran.
După alegerea lui Trump, Robert a declarat agenţiei Reuters că nu sunt planificate noi dezvăluiri. Chiar în mai anul acesta, hackerii au afirmat că s-au retras. Ei şi-au reluat însă comunicarea după războiul israeliano-iranian de 12 zile din iunie, încheiat după ce SUA au bombardat instalaţii nucleare din Iran.
În mesajele de luna trecută, Robert a anunţat organizarea unei vânzări a e-mailurilor obţinute ilegal şi a cerut Reuters să “difuzeze subiectul”.
Expertul Frederick Kagan de la American Enterprise Institute, care a scris despre spionajul informatic iranian, a apreciat că Teheranul a suferit pierderi grave în conflictul cu Israelul, iar spionii Iranului încearcă probabil să se răzbune în moduri care să nu atragă noi atacuri israeliene sau americane. “O explicaţie implicită este că li s-a ordonat tuturor să folosească orice materiale asimetrice pot, care să nu prezinte riscul de reluare a activităţilor militare majore ale Israelului/Statelor Unite. Scurgerea unor noi e-mailuri nu va duce probabil la asta”, a spus el.
Deşi există temeri că Iranul ar putea dezlănţui haosul digital, hackerii iranieni nu au ieşit în evidenţă în timpul conflictului. Oficialităţi americane din domeniul informatic au avertizat luni că firmele din SUA şi operatorii infrastructurilor critice ar putea fi vizaţi în continuare de Teheran.

