Guvernul Adrian Veștea a picat la vot cu 189 de voturi pentru și 23 contra. Veștea: Eu consider că mi-am făcut datoria

22 June 2026, 21:16 (actualizat 23 June 2026, 08:46)

Premierul desemnat Adrian Veștea a pierdut votul de învestire din plenul Parlamentului cu 189 de voturi pentru și 23 contra. AUR și UDMR au părăsit sala. La vot, Adrian Veștea a fost însoțit de miniștrii propuși, care în această dimineață au fost audiați de comisiile de specialitate, unde au primit avize pozitive, dar și negative.

Premierul desemnat Adrian Veștea a pierdut votul de învestire din plenul Parlamentului cu 189 de voturi pentru și 23 contra. Pentru a trece, el ar fi avut nevoie de 233 de voturi.

Iată cifrele votului:

-nr total al parlamentarilor- 464

-nr prezenți – 287

-nr voturilor exprimate – 212

-voturi anulate – 0

-voturi pentru – 189

-voturi contra – 23

Adrian Veștea: Am tratat acest aspect cu responsabilitate

ACTUALIZARE Declarații Adrian Veștea în timpul numărării voturilor:

– Încă din prima zi când am fost nominalizat pentru a forma guvernul, am tratat acest aspect cu responsabilitate. Știu că sunt 47 de zile din momentul în care a picat guvernul. Sunt proiecte importante care nu așteaptă întârziere, fie că vorbim de Programul Național de Redesare și Reziliență, care mai are doar 70 de zile pentru a fi negociat și închis cu foarte multe jaloane. De asemenea, accederea în OCDE este o prioritate pentru România. De asemenea, operaționalizarea proiectului SAFE reprezintă unul dintre lucrurile importante care trebuie să contribuie la securitatea României. Iar ceea ce cred că este foarte important este stabilitatea și încrederea românilor.
Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă, care mi-am câștigat-o în urma unui vot uninominal. Am considerat că este necesar să răspund la această provocare. Îmi pare rău că nu s-a putut materializa.
Ceea ce cred este că în perioada următoare va fi tot o perioadă de nesiguranță, o perioadă de neliniște pentru români.
Cred că este de datoria tuturor celor care vor fi nominalizați și după mine și celor care au fost înaintea mea de a avea o discuție normală cu toate partidele politice care au primit votul românilor. Și în felul acesta considerăm că avem o conștiință. (Nicușor Dan a știut că vorbiși cu AUR?) Nu am avut o astfel de decizie din partea președintelui. Am considerat că este necesar și responsabil, din partea mea, atâta vreme cât eram nevoit să trec acest guvern, să stau de vorbă cu toate formațiunile politice și să le ascult punctele de vedere.
Nu le-am promis altceva decât că voi sta permanent la discuții, voi prelua ideile bune, vom încerca să identificăm soluții cât mai bune pentru economia României, fiindcă principala problemă pe care au ridicat-o erau teme economice. Consider că este normal și necesar. Nu am avut niciun fel de probleme.
(Faptul că au refuzat să vă voteze?) Este decizia lor. Fiecare partid politic a avut dreptul să se manifeste într-un fel. Eu știu că mi-am făcut datoria. Am avut o săptămână în care am încercat să creionez un program de guvernare, să am alături de mine un guvern responsabil care să poată să răspundă necesităților. (La USR, de exemplu, domnule Veștea, dacă tot vreți să vorbiți cu toate partidele din Parlament, la USR de ce n-ați fost și ați fost la AUR?) La AUR am fost datorită unei invitații în care mi s-au spus că au să-mi prezintă o serie de proiecte care țin de economie. La USR nu am avut niciodată o invitație și nu am avut de ce să răspund.
Am avut discuții cu PSD și nu am fost invitat la sediul lor. (În urma întâlnirii, cei de la AUR au promis că vă vor susține și apoi au făcut altceva? Ce au dat de înțeles când erați față în față cu ei?) Nu a fost o decizie fermă. Este decizia fiecărui partid politic. Ceea ce vă pot spune este că eu consider că am conștiință în păcate, mi-am făcut datoria. Este decizia lor. Eu am vorbit cu partidele parlamentare care mi-au solicitat acest lucru. Vă mulțumesc!

Declarații PSD, PNL, USR, după numărarea voturilor

ACTUALIZARE Robert Sighiartău cere excluderea liberalilor care au votat Guvernul: „Ștampila trădării îi va urmări toată viața”. Secretarul general al PNL a cerut președintelui României să convoace de urgență consultările cu partidele parlamentare pentru desemnarea unui nou premier

ACTUALIZARE Sorin Grindeanu: „PSD nu va vota un guvern minoritar PNL-USR-UDMR. România are nevoie de un guvern stabil”

ACTUALIZARE Dominic Fritz: USR este gata să facă echipă pentru români într-un guvern minoritar

ACTUALIZARE Guvernul Adrian Veștea a picat la vot, potrivit numărătorii paralele a partidelor.

ACTUALIZARE Parlamentarii rămași, puțini la număr, votează Guvernul Veștea.

ACTUALIZARE Se trece la vot, care va fi cu bile.

ACTUALIZARE Adrian Veștea revine:

-Am răspuns cu bună credință, ca orice român, acestei provocări. Intenția mea este de a debloca țara, de a răspunde tuturor necesităților cu care ne confruntăm în fiecare zi. Și știm cu toții că au rămas 70 de zile la data la care trebuie să închidem Programul Național de Redresare și Reziliență. Avem, de asemenea, de făcut toate demersurile necesare pentru accederea în OCDE. Trebuie să operaționalizăm programul SAFE, fiindcă vedem ce se întâmplă din punct de vedere al siguranței naționale și avem de făcut foarte multe lucruri. Vin din administrația publică, deși am fost președinte de organizație, n-am avut șansa decât de a candida uninominal, de a obține voturile la firul ierbii. Stau și văd că sunt persoane care au diverse frustrări, care au fost învinse la Brașov, dar mergem mai departe. Important este să ne raportăm la România și la momentele prin care trecem. Vă mulțumesc foarte mult și vă urez să vă dea Dumnezeu gândul cel bun!

ACTUALIZARE Kelemen Hunor, UDMR:

-Dacă trece guvernul domnului Veștea, va trece doar cu voturile colegilor de la AUR. Există un singur câștigător, un singur om care a câștigat: felicitări George Simion, ai dat șah și mat.

-UDMR nu va participa la vot, în momentul votului vom părăsi sala.

ACTUALIZARE Diana Buzoianu, USR:

-Veștea, PSD, pentru voi, bătălia de astăzi este una pe viață și pe moarte. Dar dacă o pierdeți, toate contractele voastre pe care le așteptați nu se mai semnează!

ACTUALIZARE Parlamentarii AUR se ridică și părăsesc sala de plen.

ACTUALIZARE George Simion, AUR:

-De 35 de ani ați fost la conducere, în România trădarea a fost la ordinea zilei și a intrat în banal. Ni s-a promis din aceste prosperitate și România a ajuns pe ultimul loc. Și unicul stat în care sunt anulate alegerile. Nu mai putem sta cu coloana îndoită. Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii din această sală care nu sunt trădători ne ridicăm și părăsim această sală. AUR nu trădează și există o majoritate a românilor care nu trădează.

ACTUALIZARE Petrișor Peiu, AUR:

-Cei care ne cer să-i votăm, ne oferă aceleași măsuri. Nu rezultă nicăieri din acest program că au înțeles gravitatea situației în care suntem, cauzată de aceleași măsuri care sunt propuse mai departe și continuă cu aceleași neadevăruri

-În continuare ni se spune că vor fi atrase 9 miliarde de euro din PNRR în cele 3 luni. Toată lumea știe că mai mult de 5 nu sunt șanse. Că dacă vom scădea consumul, vom crește investițiile. Realitatea ne arată că toate cheltuielile de capital au scăzut.

ACTUALIZARE Natalia Intotero, PSD:

-Guvernul propus astăzi, din punctul meu de vedere, este cea mai bună variantă pentru momentul actual. Este un executiv echilibrat, format din profesioniști, care au demonstrat până acum că au atât soluții cât și bună credință. România are nevoie să iasă din spirala nefastă a răzbunărilor personale și a blocajelor artificiale create de oameni care pun propriile orgolii mai presus de interesul românilor. Multinaționalele nu vor mai fi protejate în detrimentul firmelor românești. Românii nu vor mai îngroșa rândurile șomerilor doar pentru că așa vor unii și alții. Unele categorii socioprofesionale nu vor mai fi desconsiderate și batjocorite. Nu vrem să mai auzim că unii români sunt grași și sunt ținuți în spate de alții mai slabi.

ACTUALIZARE Declarații premierul desemnat Adrian Veștea:

-Trecem printr-o perioadă complexă, tensiuni sociale, context internațional mai instabil decât am cunoscut multă vreme. O criză de încredere. Nu ne lipsesc oamenii capabili, resursele și oportunitățile. Ne lipsește încrederea. Misiunea acestui guvern e clară; să reconstituim încrederea prin muncă, dialog și seriozitate. Obiectivul meu principal va fi să contribui, împreună cu președintele și cu dumneavoastră, la reuniunea societății noastre, în jurul unui proiect de dezvoltare. Avem nevoie de mai puținăp dezbinare și de mai multă construcție. Întrebarea va fi una singură: Viața oamenilor va fi mai bună sau nu?

-Avem nevoie urgentă de stabilitate și de un guvern cu puteri depline.

-Principala prioritate este stabiltatea economică, continunăm investițiile, susținem antreprenoriatul românesc, vom păstra predictibilitatea fiscală și vom consolida credibilitatea țării în fața investitorilor.

-Îmi asum un angajament: voi respecta acest Parlament, cred în dialogul instituțional.

-Vin din administrația publică, de unde am învățat că dezvoltarea nu se vede în rapoarte, se vede în școli, dispensare, drumuri, rețeaua de apă. Acest guvern va continua investițiile locale și marile proiecte de infrastructură – drumuri expres, autostrăzi, rețele de apă, infrastructură sanitară.

-Să avem curajul să modernizăm statul. Mai puțină birocrație, digitalizare reală.

-Vom începe procesul de reformă administrativă

-Educația și Sănătatea rămân priorități esențiale. Vom continua investițiile în spitale.

-În Agricultură vom sprijini fermierii români, irigații.

-Statul român are o datorie reală față de minoritățile naționale. Ne asumăm programe concrete de sănătate, muncă și dezvoltare comunitară.

Vom continua eforturile pentru aderarea la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică — un obiectiv care înseamnă mai multă credibilitate și standarde mai ridicate de guvernare. Vom consolida parteneriatul strategic cu Statele Unite și vom continua demersurile pentru includerea în programul Visa Waiver. Viitorul nostru este ferm ancorat în spațiul euroatlantic.

În domeniul securității, vom continua consolidarea capacităților de apărare și vom susține proiectele care întăresc rolul nostru strategic în regiune, esențiale pentru securitatea flancului estic al NATO.

Doamnelor și domnilor,

Știu că acest Guvern e și rezultatul unui compromis politic. Dar, într-o democrație matură, compromisul nu este un semn de slăbiciune — este dovada responsabilității.

N-am căutat răspunsuri de partid. N-am căutat răspunsuri ideologice. Am căutat răspunsuri bune pentru această țară. Nu diferențele dintre noi ne-au adus împreună — ne-a adus obligația de a construi.

Oamenii au nevoie de stabilitate, de predictibilitate, de un stat care își respectă cuvântul. Avem mult de muncă înainte. Nu toate deciziile vor fi ușoare, nu toate reformele vor fi populare — dar sunt convins că avem resursele, energia și oamenii necesari pentru a reuși.

Cred într-o țară puternică, respectată, care își valorifică în sfârșit potențialul. Cred că generația noastră are obligația morală de a lăsa în urmă mai mult decât a primit.

Vin din administrația locală și am învățat un lucru simplu acolo, în fiecare primărie unde am bătut la ușă: oamenii nu cer perfecțiune. Cer seriozitate. Cer respect. Cer ca, atunci când promiți ceva, să te ții de cuvânt.

Nu există țară puternică fără cetățeni respectați. Nu există economie puternică fără muncă respectată. Nu există stat puternic fără oameni care au, din nou, încredere în el. De aceea, gândul meu se îndreaptă astăzi și către milioanele de români care locuiesc în afara țării. Voi munci în fiecare zi cu speranța că România va redeveni locul unde fiecare român își poate construi un viitor demn, sigur și prosper, alături de cei dragi; locul în care cei plecați să simtă că merită să se întoarcă, iar cei care au rămas să privească spre ziua de mâine cu încredere și speranță. România trebuie să fie acasă nu doar prin amintiri, ci și prin oportunitățile pe care le oferă fiecărui cetățean.

Nu vreau să fiu prim-ministrul care promite cel mai mult. Vreau să fiu cel care lasă în urmă cele mai multe lucruri făcute.

Acesta este angajamentul pe care îl fac astăzi: să reconstruim încrederea, respectul și speranța că viitorul poate fi construit aici, acasă.

Nu mai avem nevoie de scandal — avem nevoie de direcție. Nu mai avem nevoie de dezbinare — avem nevoie de unitate. Nu mai avem nevoie de promisiuni — avem nevoie de rezultate.

Peste ani, îmi doresc să putem spune că acesta a fost momentul în care am ales să construim, nu să ne dezbinăm.

Pentru că, astăzi, țara noastră este în criză și nu ne mai putem permite niciun moment să o ținem blocată! Iar, dacă ieșim din sala asta fără guvern, orice secundă fără guvern înseamnă dezastru pentru țară!

Pentru aceasta vă solicit votul de încredere.

Pentru această țară. Pentru unitate. Pentru viitor.

Doamne ajută!

ACTUALIZARE A început ședința de plen.

Încă nu se știe dacă Guvernul Veștea a adunat toate voturile necesare pentru a trece. Totul depinde de AUR, care a anunțat, prin președintele formațiunii, George Simion, că așteaptă un semnal de la președintele Nicușor Dan.

Iată componența guvernului propus de Adrian Veștea, alcătuit din reprezentanți ai PSD, PNL și independenți:

Adrian Veștea – Prim-ministru (PNL)

Marian Neacșu – vicepremier și ministru al Afacerilor Interne (PSD)

Alina Gorghiu – vicepremier (PNL)

Diana Morar – vicepremier (independent)

Luca Niculescu – ministru de Externe (independent)

Alexandru Nazare – ministru de Finanțe (independent)

Florin Zaharia – ministru al Investițiilor și Proiectelor Europene (independent)

Florin Manole – ministru al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității (PSD)

Monica Anisie – ministru al Educației și Cercetării (PNL)

Marian Bârgău – ministru al Economiei, Antreprenoriatului și Turismului (independent)

Eduard Mititelu – ministru delegat pentru Digitalizare (PNL)

Romeo Lungu – ministru al Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (PSD)

Ionuț Vulpescu – ministru al Culturii (PSD)

Sorin Cîmpeanu – ministru al Apărării Naționale (PNL)

Radu Marinescu – ministru al Justiției (PSD)

Alexandru Ghigiu – ministru al Mediului, Apelor și Pădurilor (PSD)

Cristian Pistol – ministru al Transporturilor și Infrastructurii (PNL)

Florin Barbu – ministru al Agriculturii și Dezvoltării Rurale (PSD)

Bogdan Ivan – ministru al Energiei (PSD)

Alexandru Rogobete – ministru al Sănătăţii (PSD)

Radu Oprea – secretar general al Guvernului (PSD)

Cum au decurs audierile în comisii dar și toate negocierile și declarațiile de peste zi pot fi urmărite aici.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite