Groenlanda „alege Danemarca în locul SUA”, a declarat premierul Jens-Frederik Nielsen
Premierul Groenlandei a declarat la o conferinţă de presă la Copenhaga, alături de premierul danez, că dacă ar trebui să aleagă între Danemarca şi Statele Unite, ar alege Danemarca.
Declaraţia a fost făcută înainte de primele discuţii la nivel înalt dintre oficialii americani şi cei danezi, despre viitorul Groenlandei, care au loc mâine.
Întâlnirea a fost cerută de oficialii danezi, după o serie de declaraţii agresive ale reprezentanţilor Statelor Unite prin care se angajau să ocupe sau să cumpere Groenlanda.

