Groenlanda „alege Danemarca în locul SUA”, a declarat premierul Jens-Frederik Nielsen

Jens-Frederik Nielsen / Sursa: profimedia images
13 January 2026, 17:51 (actualizat 13 January 2026, 17:54)

Premierul Groenlandei a declarat la o conferinţă de presă la Copenhaga, alături de premierul danez, că dacă ar trebui să aleagă între Danemarca şi Statele Unite, ar alege Danemarca.

Declaraţia a fost făcută înainte de primele discuţii la nivel înalt dintre oficialii americani şi cei danezi, despre viitorul Groenlandei, care au loc mâine.

La convorbirile care se vor desfăşura la Casa Albă va participa vicepreşedintele american JD Vance, secretarul de stat Marco Rubio şi miniştrii de externe din Danemarca şi Groenlanda.

Întâlnirea a fost cerută de oficialii danezi, după o serie de declaraţii agresive ale reprezentanţilor Statelor Unite prin care se angajau să ocupe sau să cumpere Groenlanda.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite