Protest al groenlandezilor în timp ce reprezentanţii americani inaugurau noul consulat din insula îngheţată
Protest al groenlandezilor în timp ce reprezentanţii americani inaugurau noul consulat din insula îngheţată.
Protest al groenlandezilor în timp ce reprezentanţii americani inaugurau noul consulat din insula îngheţată.
Câteva sute de persoane au manifestat în faţa consulatului, purtând steagul cu roşu şi alb al insulei şi pancarte pe care scria „SUA, opriţi-vă”, în timp ce scandau „Nu înseamnă nu” şi „Groenlanda aparţine groenlandezilor”.
Prim-ministrul Groenlandei, Jens-Frederik Nielsen, şi o serie de alţi politicieni au declarat că au refuzat invitaţiile de a participa la deschiderea noii misiuni diplomatice.

