Miniştrii de externe din Danemarca şi Groenlanda vor fi primiţi miercuri la Casa Albă

Groenlanda / Foto: google.com/maps
13 January 2026, 14:33 (actualizat 13 January 2026, 14:48)

Miniştrii danez şi groenlandez ai afacerilor externe vor fi primiţi miercuri de vicepreşedintele american J. D. Vance şi şeful diplomaţiei Marco Rubio la Casa Albă, a anunţat marţi şeful diplomaţiei daneze, relatează AFP, Reuters şi dpa.

Ministrul danez Lars Lokke Rasmussen şi omologul său din Groenlanda, Vivian Motzfeldt, au cerut o întâlnire cu liderul american după acesta şi-a intensificat ameninţările de a prelua Groenlanda, un teritoriu autonom al Regatului Danemarcei, scrie Agerpres.

“Vicepreşedintele american J. D. Vance a dorit de asemenea să participe la această reuniune şi va fi gazda. Ea se va desfăşura deci la Casa Albă”, a declarat presei Lars Lokke Rasmussen.

Ministrul danez al apărării a anunţat că se întâlneşte luni cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, pentru a discuta despre securitatea Arcticii.

Primăvara trecută J.D. Vance a anunţat o vizită nesolicitată în Groenlanda. În contextul reacţiilor suscitate, el şi-a limitat deplasarea la baza aeriană americană Pituffik, în nord-estul insulei arctice.

În cursul acestei vizite de câteva ore el a criticat angajamentul danez din Groenlanda şi pentru securitatea arctică, calificând regatul scandinav drept un “aliat rău”, provocând iritarea Copenhagăi.

Donald Trump a sporit îngrijorările Danemarcei şi Goenlandei în ultimele zile, declarând, duminică, că SUA vor obţine “într-un fel sau altul” acest teritoriu arctic.

Din punctul de vedere al şefului diplomaţiei daneze, reuniunea de miercuri trebuie să permită “mutarea oricărei discuţii despre Groenlanda (…) într-o sală de reuniune, unde ne putem privi în ochi şi vorbi despre subiectele în chestiune”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite