Miniştrii de externe din Danemarca şi Groenlanda vor fi primiţi miercuri la Casa Albă
Miniştrii danez şi groenlandez ai afacerilor externe vor fi primiţi miercuri de vicepreşedintele american J. D. Vance şi şeful diplomaţiei Marco Rubio la Casa Albă, a anunţat marţi şeful diplomaţiei daneze, relatează AFP, Reuters şi dpa.
Ministrul danez Lars Lokke Rasmussen şi omologul său din Groenlanda, Vivian Motzfeldt, au cerut o întâlnire cu liderul american după acesta şi-a intensificat ameninţările de a prelua Groenlanda, un teritoriu autonom al Regatului Danemarcei, scrie Agerpres.
“Vicepreşedintele american J. D. Vance a dorit de asemenea să participe la această reuniune şi va fi gazda. Ea se va desfăşura deci la Casa Albă”, a declarat presei Lars Lokke Rasmussen.
Ministrul danez al apărării a anunţat că se întâlneşte luni cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, pentru a discuta despre securitatea Arcticii.
Primăvara trecută J.D. Vance a anunţat o vizită nesolicitată în Groenlanda. În contextul reacţiilor suscitate, el şi-a limitat deplasarea la baza aeriană americană Pituffik, în nord-estul insulei arctice.
În cursul acestei vizite de câteva ore el a criticat angajamentul danez din Groenlanda şi pentru securitatea arctică, calificând regatul scandinav drept un “aliat rău”, provocând iritarea Copenhagăi.
Donald Trump a sporit îngrijorările Danemarcei şi Goenlandei în ultimele zile, declarând, duminică, că SUA vor obţine “într-un fel sau altul” acest teritoriu arctic.
Din punctul de vedere al şefului diplomaţiei daneze, reuniunea de miercuri trebuie să permită “mutarea oricărei discuţii despre Groenlanda (…) într-o sală de reuniune, unde ne putem privi în ochi şi vorbi despre subiectele în chestiune”.

