Gimnastele din lotul național fac ultimele antrenamente înainte de a pleca la Campionatele Mondiale de la Jakarta
S-a intrat în linie dreaptă pentru Campionatele Mondiale de gimnastică de la Jakarta. Cu câteva zile înainte de plecarea spre Indonezia, se pun la punct ultimele detalii.
Sabrina Maneca Voinea, Denisa Golgotă și Anamaria Mihăescu și-au făcut antrenamentul obișnuit în ciuda codului roșu de ploi de la București.
După victoria de la Cupa Mondială de la Paris și cele 3 medalii de aur de la naționale, Sabrina Maneca Voinea speră să fie sănătoasă pentru a arăta ceea ce știe la Mondialele de la Jakarta.
După 5 ani de pauză și 9 luni de antrenament Denisa Golgota abia așteaptă să participe la al treilea Campionat Mondial.
La 23 de ani, Denisa are un of: nu știe cum se poate descurca cu 1000 de lei pe lună, indemnizația de la Federație, în condițiile în care a renunțat să mai lucreze pentru a veni la două antrenamente pe zi.
Anamaria Mihăescu este mezina delegației. La 16 ani debutează la Mondialele de seniori. Anamaria va concura în Indonezia la toate cele 4 aparate.
Ella Oprea, campioana națională de la paralele, este cea de-a patra gimnastă din delegația României la Mondiale.

