S-a intrat în linie dreaptă pentru Campionatele Mondiale de gimnastică de la Jakarta. Cu câteva zile înainte de plecarea spre Indonezia, se pun la punct ultimele detalii.
9 October 2025, 09:39 (actualizat 9 October 2025, 09:40)
Ana Maria Bărbosu este prima gimnastă după Larisa Iordache medaliată la individual la europene. La Leipzig, Ana a urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere și a câștigat bronzul, iar Denisa Golgota s-a clasat pe 7.
30 May 2025, 07:15 (actualizat 30 May 2025, 08:36)
Sportiva română Denisa Golgotă s-a clasat pe locul 4 în finala de la sol, cu 13,366 puncte și pe locul 5 în finala de la bârnă, cu 12,166 puncte, duminică, la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Szczecin (Polonia), transmise în direct la TVR2.
Până duminică inclusiv, TVR transmite în direct din Polonia, de la Sczeczin, Campionatele Europene de Gimnastică. Astăzi, de la ora 14, pe TVR 2, va fi concursul masculin, iar de la ora 18 sunt programate finalele individuale în întrecerea feminină. Alina Alexoi ne da detalii de la fața locului.
Gimnastele au revenit de la Glasgow în acelaşi avion cu lotul de canotaj şi au fost extrem de afectate de evoluţia de la Europene. Ioana Stănciulescu, medaliată cu aur la sol la concursul junioarelor, nu a putut vorbi cu presa din cauza lacrimilor.
Ultima zi a salvat onoarea gimnasticii romanești la Glasgow. Ioana Stănciulescu a luat aur la sol, în concursul junioarelor, în timp ce Denisa Golgotă a reușit să aducă două medalii României: argint la sol și bronz la sărituri.
Românca Denisa Golgotă a cucerit duminică medalia de bronz în proba de sărituri din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică artistică de la Glasgow, cu 14,166 puncte. La sol a luat argintul!