Protestele din sănătate continuă. Sindicaliştii de la Solidaritatea Sanitară au transmis că nu se opresc până nu vor obține o majorare de 25% a salariilor
Protestele din sănătate continuă, deşi există o ordonanţă care stabileşte creşteri salariale. Sanitas a anunțat că renunţă deocamdată să protesteze, dar sindicaliştii care formează Solidaritatea Sanitară au transmis că nu se opresc până nu vor obține o majorare de 25% a salariilor. Cadrele medicale au pichetat unităţile sanitare unde lucrează, în timpul pauzei de masă. Guvernul a discutat în şedinta de ieri despre actul normativ, care prevede creşteri salariale în sistemul sanitar în 2 tranşe.
În București, la Spitalul Universitar, zeci de angajați au cerut, timp de jumătate de oră, salarii mai mari. A fost protestul dîn pauză de masă, sau repetiția dinaintea grevei, cum au anunțaț sindicaliștii din Federația Solidaritatea Sanitară care a organizat proteste similare în multe alte locuri din țară.
Mihaela Zaharia, medic, membru Federația Solidaritatea Sanitară: Să știți că medicul de gardă este plătit la jumătatea orei tarifare de muncă, după ora două când intrăm în gardă, probaibl că suntem evaluați, că suntem mai prost pregătiți, probabil că așa se gândește Guvernul. Cu toate acestea, sistemul sanitar de medicină publică din România acordă medicina de urgență și tratamente zi de zi, noapte de noapte.
Cei din Cluj au protestat, cerând alinierea tuturor sporurilor la salariul de bază aflat în plată. Medicii cer ca gărzile să fie plătite la nivelul anului 2024.
Dan Miclăuș, medic primar, membru Federația Solidaritatea Sanitară: Și eu aș vrea să mă întorc înainte de război, înainte de pandemie.
Majorările de salarii promise sunt insuficiente și nu acoperă nici rată inflației din ultimii patru ani, spun și cei din Brașov. Angajații din sistmeul sanitar, care fac parte din Solidaritatea Sanitară se plâng că, din cauza lipsei de personal, trebuie să muncească mai mult și au atribuții în plus fără să fie plătiți suplimentar. Tot din cauza lipsei de personal nu au cum să-și ia zile libere.
Răzvan Iordache, co-președinte Solidaritatea Sanitară, Brașov: Din păcate, în anumite instituții unde avem membrii avem semnale că nu s-a făcut memorandum pentru a arăta că este un necesar de angajați.
În ședința de Guvern de miercuri, a fost discutată în prima lectură ordonanța ce prevede creșterile salariale din sistemul sanitar. Documentul a fost negociat cu cei de la SANITAS și include majorări de aproximativ 25 de procente, în medie, pentru tot anul 2024.
Iulian Pope, vicepreședinte Sanitas prin telefon: Aceste creșteri vor fi acordate în 2 etape, 60% începând cu luna martie și 40% începând cu luna iunie. Sunt între 1.600 și 2.200 de lei pe lună, vorbesc de sume brute. Sumele sunt pe aici, peste 1.000 de lei pentru personalul auxiliar, undeva între 1.600-2.000 la asistentul medical, medicii vor avea și ei tot pe aici 1.800-2.000, medicii rezidenți vor avea și ei.
Marcel Ciolacu, premierul României: Plecăm de la principiul de a-i plăti corect pe cei care muncesc aproape non-stop în marile spitale ale țării și țin în spate întreg sistemul sanitar al României.
Potrivit unor surse, ordonanța ar urma să fie votată în următoarea ședință de guvern și va produce efecte începând cu 1 martie. Solidaritatea Sanitară, însă, susține că va continua protestele. Pe 11 martie Federația anunță un miting în fața Palatului Victoria.

