Federaţia Solidaritatea Sanitară continuă protestele și a pichetat joi spitalele

Protestele din sănătate continuă, deşi există o ordonanţă care stabileşte creşteri salariale. Sanitas a anunțat că renunţă deocamdată să protesteze, dar sindicaliştii care formează Solidaritatea Sanitară au transmis că nu se opresc până nu vor obține o majorare de 25% a salariilor. Cadrele medicale au pichetat unităţile sanitare unde lucrează, în timpul pauzei de masă. Guvernul a discutat în şedinta de ieri despre actul normativ, care prevede creşteri salariale în sistemul sanitar în 2 tranşe.

Sindicatele poliţiştilor au protestat în faţa Guvernului

Federaţia Sindicatelor Naţionale ale Poliţiştilor şi Personalului Contractual (FSNPPC) a organizat marţi o acţiune de protest în faţa Guvernului. S-a cerut, pe de-o parte, respectarea legii salarizării și în cazul lor dar și condiții mai bune de muncă și reluarea angajărilor pentru a acoperi golurile de personal. Protestatarii sunt nemulțumiți că discuțiile cu guvernanții nu au dus la rezultate concrete și susțin că după mitinguri vor adopta forme mai dure de protest.

Ultima Oră

Cele mai citite