Expoziţie în nordul Capitalei. Copiii au învăţat tehnici de prim ajutor

6 September 2025, 19:26

Mii de copii s-au bucurat astăzi de prietenia angajaţilor din instituţiile de forţă ale statului în cadrul unei expoziţii care a avut loc în nordul Capitalei. Curioşi din fire, cei mici au stat de vorbă cu paraşutişti, poliţişti sau pompieri care le-au arătat tehnica din dotare şi i-au învăţat printre altele cum să acorde primul ajutor.

Pentru câteva minute, maşinile oamenilor legii au devenit jucăriile celor mici. Cele cu girofar şi sirene i-au atras ca un magnet. 

Militarii le-au vorbit şi arătat din ce este format echipamentul unui paraşutist.

Cursurile de prim ajutor prezentate de medicii Smurd au fost de departe cele mai căutate.

Pe lângă acordarea primului ajutor, cei mici au mai putut învăţa cum să apeleze corect numărul unic de urgență 112, noțiuni de autoapărare, principii de nutriție sănătoasă, sau cursuri anti-bullying.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite