Explozia din cartierul Rahova | Experții verifică încontinuu structura blocului distrus. Doar locatarii blocului alăturat pot intra, alături de jandarmi și de pompieri, pentru a-și recupera bunuri esențiale
În scara unde a avut loc dezastrul din cartierul Rahova încă nu se poate intra. Doar oamenii de la celelalte scări și din blocurile vecine, sunt lăsaţi să își ia din lucrurile personale, cu escortă de la pompieri şi jandarmi. Iar specialiştii sunt mereu cu ochii pe structura blocului.
Ilinca Nazarie, reporter TVR, ne oferă mai multe amănunte de la faţa locului: În continuare, zona este complet izolată. Sunt echipaje de pompieri, de jandarmi, de poliție, dar și de poliție locală. Și cei de la Distrigaz au echipe aici. Totul se face pentru a verifica ce se întâmplă în zonă, pentru a ține populația în siguranță, dar și pentru a pregăti terenul pentru demolarea care va avea loc. Practic în zonă nu se poate intra. Singurii care pot intra în apartamente sunt cei din blocul alăturat, însă aceștia nu intră singuri. Intră fie alături de jandarmi, fie alături de pompieri, pentru a-și recupera bunuri esențiale. Oamenii încearcă să ia haine pentru câteva zile și o parte dintre lucrurile de valoare, tocmai pentru a avea cu ce trăi în următoarea perioadă, pentru că nu există un răspuns clar când acești oameni se vor putea întoarce în locuințele lor.
Despre blocul dezafectat și despre cei care locuiesc acolo, deocamdată nu se pune problema ca aceștia să poată să intre în locuințe, nici măcar să-și ia o parte din lucruri, nici măcar cu ajutorul pompierilor. Vă spuneam, în zonă sunt în continuare echipe de la pompieri și de la jandarmi. Nimeni nu se poate apropia de blocul în care a avut loc explozia. Așa se procedează în astfel de situații, tocmai pentru ca cei care locuiesc în zonă să fie în siguranță.
Să nu uităm că au fost și persoane rănite în explozia de vineri. Potrivitul ultimelor informații de la Spitalul Floreasca, cei doi pacienți, femeia în vârstă de 58 de ani și bărbatul în vârstă de 63 de ani, au fost operați și sunt în continuare sub monitorizare la Spitalul Floreasca. Sunt stabili și în afara oricărui risc vital. Pacientul care a fost operat cu câteva zile înainte de explozie și despre care vă spuneam că a fost imobilizat la pat și transferat la Spitalul Floreasca tocmai pe motivul că trebuie monitorizat în continuare, va începe, în curând, recuperarea.
Să nu uităm că o fată de 15 ani este în continuare internată la Spitalul Grigore Alexandrescu, din București, după ce a căzut de la etajul 7 la etajul 5 al blocului explodat. Ea a fost operată în cursul zilei de vineri, iar de atunci este monitorizată în continuare de către medicii de acolo. Starea generală a ei este gravă, ne transmit medicii de la Spitalul Grigore Alexandrescu. Are fracturi costale și de coloană, însă este stabilă, este conștientă și discută cu medicii. O femeie cu arsuri primește, în continuare, îngrijiri la spitalul Bagdasar Arseni.

