EXCLUSIV Vicepremierul Oana Gheorghiu, în emisiunea Culoarele Puterii, cu Marinela Mititelu, de la TVR Info, în această seară, la ora 21.00

11 January 2026, 12:38 (actualizat 15 January 2026, 00:17)

Agenția de monitorizare a companiilor de stat este în plin proces de evaluare a primelor unități, pentru a stabili dacă pot fi salvate sau nu. Este vorba despre 22 de companii, în principal din Energie și Transporturi, cărora li se analizează performanța și utilitatea. Anunțul a fost făcut la emisiunea Culoarele Puterii de la TVR Info de vicepremierul Oana Gheorghiu. Emisiunea va fi difuzată în această seară la 21, pe TVR Info.

Vicepremierul Oana Gheorghiu: Ce ne propunem este să facem curățenie. Să ne uităm la companii cât mai obiectiv cu putință, să facem curățenie în politica de proprietate a statului. Statul trebuie să decidă ce vrea să facă mai departe. Statul nu trebuie să fie proprietar de dragul de a avea această calitate. Ci trebuie să fie proprietar în interesul public. Să fie acționar acolo unde este cu adevărat relevant și unde aduce un beneficiu, pe termen lung, cetățenilor.

Urmăriți interviul cu vicepremierul Oana Gheorghiu în această seară, la TVR Info, de la ora 21.00.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite