EXCLUSIV Tanczos Barna, la TVR Info, despre cumulul pensiei cu salariul: Trebuie să facem tot posibilul ca aceste locuri de muncă, din administrația publică centrală și locală, să se elibereze când cineva iese la pensie

8 October 2025, 13:55 (actualizat 8 October 2025, 14:07)

Vicepremierul Tanczos Barna este de părere că, în problema cumului pensiei cu salariul, este normal să facem eforturi pentru a oferi mai multe posibilități tinerilor, iar aceste locuri de muncă, din administrația publică centrală și locală, să se elibereze în momentul în care cineva trebuie să iasă la pensie. Declarațiile au fost făcute marți seară, la emisiunea Prim Plan, de la TVR Info.

Da, cred că este normal să facem eforturi pentru a oferi mai multe posibilități tinerilor – a răspuns vicepremierul Tanczos Barna legat de problema cumulului pensiei cu salariul.

Vicepremierul Tanczos Barna: Eu susțin că trebuie să facem tot posibilul ca aceste locuri de muncă, din administrația publică centrală și locală, să se elibereze în momentul în care cineva trebuie să iasă la pensie și să fie puse la dispoziția celor care vin din urmă, a tinerilor.

El a adăugat că în curând sute de mii de “decreței” (n.r., boom de generație născută în anii 60 după un decret anti-avort al lui Nicolae Ceaușescu) se vor pensiona și angajarea tinerilor trebuie pregătită din timp, pentru ca ei să capete experiență și să poată să preia administrația locală și centrală.

Tanczos Barna a spus că avem șanse mari ca acest lucru să fie reglementat acum, pentru că avem cea mai mare presiune acum și cea mai mare voință și dorință politică de a face ordine în această situație.

Vicepremierul Tanczos Barna: Sunt foarte multe persoane care ies la 50 de ani la pensie. Și este total anormal ca a doua zi să se reangajeze tot la stat, eventual la aceeași instituție, pe un alt post. Dacă dorești să muncești în continuare, ești invitatul nostru, ai pregătire, experiență, poți să fii extrem de util pentru administrația locală, centrală. Dacă ai vrut să ieși la pensie, ok, e dreptul tău, dar poți să te duci în privat să muncești.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite