Exclusiv | Radu Miruță la “Frontul”, despre obiectivele României la summitul NATO de la Ankara

26 May 2026, 00:17

Invitat la emisiunea Frontul, de la TVR Info, viceministrul și ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a explicat care sunt obiectivele României la summitul NATO de la Ankara.

Alina Grigore, jurnalist TVR: Domnule ministru, se apropie summitul NATO de la Ankara, un summit crucial, pentru că vedem și poziționările Statelor Unite. Știm că foarte mulți comandanți militari americani se retrag din anumite comandamente care se ocupă de securitatea Europei. Poate vă gândiți, referitor la comandamentul de la Napoli, să avem și noi o funcție de conducere absolut necesară, așa cum și polonezii au negociat cu acel comandament de care ei țin. Poate aveți în vedere și asta, dar vreau să ne spuneți care sunt obiectivele Ministerului Apărării și ale României la summitul NATO de la Ankara. Ce vrea să obțină România?

Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării: Apropo de funcție, să știți că am cerut și o astfel de situație și, dacă te uiți pe toată harta asta, funcțiile la nivel înalt pe care România le deține sunt proporționale și cu dimensiunea României, și cu contribuția României. Deci nu este neapărat văduvită România de aceste funcții. Revenind la summit-ul de la Ankara, care este un summit NATO, plecăm de la două idei. O idee: România are culoare care nu sunt opuse unul celuilalt, și cu NATO, și cu America individual, și cu Europa. România se uită la avantajele ei. Avantajele României sunt de a întreține aceste discuții care până acum nu sunt antagonice. Nu ne spune cineva că ce faceți cu parteneriatul cu Statele Unite este opus a ceea ce se întâmplă în Uniunea Europeană sau în NATO.

Citește și Avionul cu care ministrul Apărării Radu Miruță a zburat în Lituania a suferit un bruiaj al semnalului GPS

Al doilea strat al discuției. Uzual, aceste întruniri ale summitului NATO, se trimite o agendă azi, mâine trebuie să vină această agendă la minister, propusă de secretarul general al NATO. Deci, în primul rând trebuie să vedem care sunt lucrurile acolo, ce ne interesează pe noi, că oricum este în discuții la nivel NATO. Ne interesează ca România să aibă pe teritoriul ei un centru task force la Marea Neagră. Am propus ministrului Apărării din Lituania și am de gând să le propun tuturor o discuție pe flancul estic despre dezinformare. Dezinformarea este parte din capacitatea de a ne apăra.

Ne interesează o distribuție uniformă a resurselor de la Marea Baltică la Marea Neagră. Flancul estic nu înseamnă doar segmentul nordic, înseamnă și segmentul până la Marea Neagră.

Ne interesează, de asemenea, o distribuție a capabilităților de apărare antidronă în România. Până când România va primi produsele din SAFE pe care le-a comandat, antidronă, nu spunem că nu facem nimic. Am comandat, știm ce ne trebuie, am plătit, urmează să ne vină până ne vine comanda, ajutați-ne mai mult.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite