Miruță, despre zidul anti-dronă de la granițele UE: Dronele, peste două luni, ar avea o capacitate tehnică superioară

25 May 2026, 19:42 (actualizat 25 May 2026, 20:38)

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a explicat la TVR Info, luni seara, ce înseamnă practic un ”zid anti-drone” așa cum vrea Uniunea Europeană la granița estică. Practic, spune ministrul, zidul acesta este valabil câteva luni, din cauza progresului tehnologic ultra-rapid și a evoluției dronelor care pot trece peste orice zid.

Ministrul Miruță: Eu sunt un om tehnic. Înainte de a fi politician, sunt inginer software. Situația asta cu zidul anti-dronă sună foarte bine. Tragi așa cu mouse-ul de pe Google Maps o linie și spui din partea cealaltă nu mai vin drone. Tehnic, nu există asta. Deci, tehnic, un eventual zid anti-dronă ar avea funcționalitate de zid pe o perioadă foarte scurtă, pentru că ar fi împotriva unui anumit tip de drone cu o anumită tehnologie. În două luni de zile se revoluționează efectiv tehnologia existentă pe drone, ceea ce astăzi poate am spune o perioadă de timp că este zid. Peste două luni n-ar mai fi, pentru că dronele de peste două luni ar avea o capacitate tehnică superioară, destul de probabil încât să străpungă tehnologia care făcea față cu două luni în urmă.

Este o luptă permanentă între virus și antivirus. În permanență există soluția antidrone, care se îmbunătățesc acum în permanență. Există și soluții de drone kamikaze sau cinetice, care de asemenea sunt mai bune decât soluția antidronă. De când a început războiul ăsta, România, care, la fel ca armatele altor țări, avea o armată pregătită să lupte în spațiul aerian împotriva avioanelor, împotriva elicopterelor, împotriva rachetelor, a început să facă pași pentru a lupta și împotriva ceea ce vedem mai proaspăt în pe frontul din Ucraina, adică împotriva dronelor ce avem acum în funcțiune. Sunt capacități și antidronă, însă sunt și foarte multe scenarii de atac cu drone pentru care Armata Română nu în orice moment poate să le vadă. De asta mai vedem câte o dronă care da, MApN am sugerat să spună curajos adevărul: că nu vedem unele drone pe radarele Armatei Române.

Nu pentru că radarele Armatei Române sunt slabe, ci pentru că nicăieri în lume nu există o soluție care să acopere absolut orice scenariu. Am văzut că Statele Unite, care nu pot fi bănuite că nu au tehnologie sau că nu au bani de investiții în înzestrare, au cerut, pentru anumite scenarii, sprijin ucrainienilor. Armata Română acoperă cu radare militare absolut fiecare palmă din suprafața din cerul României, de la o anumită altitudine în sus, la altitudini mai mici. Radarele noastre nu ridică gâtul peste dealuri, dacă vreți, între ghilimele, pentru a înțelege cei care nu sunt familiarizați cu ecolocația. Sunt zone de relief ca niște văi, unde radarele la altitudinea acelea mici nu reușesc să supravegheze zona. Pentru astfel de zone avem soluții mobile, ca hotspotul unui telefon mobil care îți creează o rețea pe o rază foarte mică. Le mutăm într-o parte, în alta, unde considerăm că este risc mai mare.

Pentru a veni mai mult în întâmpinare acestei noi realități, am introdus în safe acum șase luni de zile, nu se vorbea despre asta. Astăzi avem opt proiecte de luptă antidronă, cele mai performante cu putință”, a declaat ministrul Apărării radu Miruță, la TVR Info, în emisiunea ”Frontul” de luni seara.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă