Exclusiv la TVR Info, Tanczos Barna: E timpul ca ANAF să facă performanță pe partea de digitalizare
România este una dintre ultimele țări ca venituri bugetare. Ca pondere în PIB, 27% sunt veniturile bugetare, față de 30% cât sunt în media. Cum ar putea fi realizată o mai bună colectare a explicat vicepremierul Tanczos Barna, invitat marți seară la TVR Info, la emisiunea Prim Plan.
Tanczos Barna, vicepremier: Ar fi timpul ca cei care sunt vremelnic la conducerea ANAF să reușească să facă și performanță pe partea de digitalizare. În decembrie 2024, au fost instalate acele serve de care creează premizele dezvoltării complete a sistemului de digitalizare. Unele elemente au intrat deja în operare, e-Factura, e-Transport și celelalte. Acum avem și partea de bugetare făcută într-un sistem digitalizat mai eficient. Trebuie să venim și cu corelările dintre monitorizări pentru a vedea dacă e-Transport este într-adevăr și în realitate implementat așa cum trebuie.
Vicepremierul a precizat că este nevoie de o mai bună colectare a taxelor și impozitelor și a dat exemplul Republcii Moldova și Ungariei, care au reușit la acest capitol.
Tanczos Barna, vicepremier: Este problema cea mai mare în sistemul de colectare de taxe și impozite. Avem țări vecine, chiar și Moldova, în anumite domenii, este înaintea noastră în tot ce înseamnă digitalizare. Nu mai vorbim de Ungaria, de exemplu, carecolectează mult mai bine TVA-ul de 27% decât noi colectăm TVA-ul de 19%. Strict pornind de la un sistem de e-Factura și e-Transport, care s-a implementat acum 12 ani, nu acum. Când a venit la guvernare Partidul Fidesz, a fost prima măsură. Radicală, dură, greu de implementat, dar au fost consecvenți. Așa ce ar trebui să facem și noi, ca să avem toate lucrurile puse la punct. N-am condus niciodată noi ANAF-ul, poate o să vină vremea.

