Vicepremierul Tanczos Barna, exclusiv: Trebuie să devenim jucători pe această scenă a jocurilor strategice în regiune
Franța răspunde conflictului din Orientul Mijlociu printr-o schimbare strategică majoră: creșterea arsenalului nuclear și lansarea conceptului de „descurajare avansată”, cu implicarea mai strânsă a unor parteneri europeni. Ce răspuns dau autoritățile de la București aflăm din emisiunea Prim Plan, de la TVR Info, unde invitat a fost vicepremierul Tanczos Barna.
Întrebat de moderatorul Ștefan Onică dacă România este un aliat strategic al Statelor Unite și un partener apropiat al Israelului, Tanczos Barna a explicat: România cu siguranță nu se poate poziționa singură. Facem parte din alianța NATO. Suntem un stat membru al Uniunii Europene și cu siguranță nu ne putem manifesta ca un stat care este singur, care își exprimă poziția sau se aliniază sau nu se aliniază la anumite linii singură ca țară. Dar, în același timp, dacă facem o foarte scurtă analiză a situației, vedem că, în ultimii cinci ani, practic, toate conflictele care mocneau în regiune au fost activate. Ucraina, Siria, Gaza, Iranul, toate aceste conflicte potențiale, conflicte armate, sunt astăzi active și, din păcate, regiunea se clatină din punctul de vedere a stabilității și al ordinii cu care ne-am obișnuit. România, putem să spunem că, acum un an, un an și ceva, a fost prinsă, cumva, picior greșit, pentru că am avut alegere anulate, am avut o scădere foarte puternică în crederii cetățenilor în stat, în reprezentanții statului, în instituțiile, care, în altsemena situații de criză, trebuie să fie foarte, foarte prompte, analiză foarte atentă, foarte promptă, foarte rapidă și acțiune. Noi nu putem să ne așteptăm sau nu putem să așteptăm ca cineva să ia decizii în locul nostru. Trebuie să fim proactivi, trebuie să vedem care este direcția în care vrem să mergem și aici, cu siguranță, instituțiile care formează politica externă a României, președintele țării, Ministerul de Externe, premierul, trebuie să fie foarte activ și trebuie să contureze foarte clar liniile de acțiune, pentru că timpul nu așteaptă, zi de zi apar schimbări strategice, profunde.
Președintele Franței, Emmanuel Macron, a anunțat că Franța va crește, pentru prima dată după decenii, numărul focoaselor nucleare. Opt țări europene ‘au acceptat’ să participe la ”descurajarea avansată” propusă de Paris. Vicepremierul Tanczos Barna a declarat că este necesară o analiză la nivelul autorităților din România.
Tanczos Barna, vicepremier: Avem această situație cu Franța, cu propunerea Franței. De azi pe mâine s-a reactivat un conflict care am crezut că niciodată nu se va ajunge aici. Deci trebuie să fim foarte, foarte atenți și trebuie să devenim jucători pe această scenă a jocurilor strategice în regiune. Cu siguranță, la nivelul meu, la nivelul vicepremierilor sau la nivelul guvernului coalitiei, încă nu a ajuns această propunere. Cu siguranță ajunge prima dată la președintele țării, după aceea la ministrul de Externe, după aceea la premier sau premier și după aceea ministrul de Externe. Da, trebuie să ne raportăm inclusiv la această propunere, trebuie analizată. Am fost, practic, un punct de stabilitate pe această hartă regională, cu Deveselu, cu bazele NATO, cu prezența forțelor militare externe în România. Noi am generat siguranță și stabilitate în zonă, dar lucrurile s-au schimbat foarte rapid și nu putem să mai afirmăm că noi, România, putem să fim un jucător cheie în această ecuație. Trebuie să avem aliați, trebuie să știm exact în ce direcție vrem să mergem și trebuie să facem analiză rapidă, să fim consecvenți și să avem aliații de partea noastră foarte puternici.

