Epidemie de ebola în Uganda. Un asistent medical infestat cu virusul a murit

31 January 2025, 08:10

Epidemie de Ebola în Uganda. Statul african a confirmat decesul unui pacient, asistent medical într-un un spital din capitala Kampala.

Înainte de descoperirea infectării cu virusul Ebola, a fost tratat în mai multe unităţi medicale. Autorităţile au identificat 44 de persoane care au intrat în contact cu pacientul.

Este al nouălea focar care a izbucnit în Uganda de când a fost inregistrată prima infecție cu boala virală în anul 2000. Ultimul focar, descoperit în septembrie 2022, a ucis cel puțin 55 de persoane.

Diana Atwine, secretar permanent, Ministerul Sănătăţii din Uganda: Pacientul s-a prezentat cu un istoric de cinci zile de febră mare, durere în piept și dificultăți la respirație și aceasta a început pe data de 20, luna aceasta. Simptomele au evoluat ulterior până la sângerare inexplicabilă din mai multe locuri ale corpului. Pacientul a prezentat mai târziu,la momentul morții, el începuse să prezinte semne de cedare a mai multor organe.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite