După primul îngheț din sezon, străzile Capitalei sunt pline de gropi

20 January 2026, 20:27

Bucureștiul s-a umplut de gropi, după primul îngheț mai serios. Reprezentanții Administrației Străzilor din cadrul Primăriei Capitalei dau vina pe asfaltul învechit. Specialiștii au însă altă părere. Susțin că gropile au apărut din cauza calității slabe a covorului asfaltic și a lucrărilor de mântuială.

Dragoș Porojnicu, jurnalist TVR: Ne aflăm în apropierea Parlamentului, pe strada Bogdan Petriceicu Hasdeu. Pe o distanță de aproxiamtiv 50 de metri am numărat nu mai puțin de 8 gropi cu un diametru de peste 50 de cm.

Iar cazul nu este singular. Indiferent de sector, aproape că nu există bulevard fără gropi în care șoferii pot oricând să își taie cauciucurile sau să își avarieze mașinile.

Sunt periculoase atât pentru șoferi cât și pentru pietoni, în cazul în care pierzi controlul volanului și cineva se plimbă pe stradă, se pot întâmpla lucruri nasoale.

Cei care ar trebui să se ocupe de așa ceva ar trebui să rezolve problema asta. Astea sunt, cum se spune, lucrări care au fost făcute de mântuială.

Reprezentanții Administrației Străzilor din subordinea Primăriei Capitalei dau vina pe astfaltul îmbătrânit și pe fenomenul îngheț-dezgheț.

Marian Bârgău, președinte, Administrația Străzilor București: Vorbim despre asfaltul din București care este foarte îmbătrânit. Dacă ne uităm la el, este foarte crăpat și, de aceea, la fenomenul îngheț-dezgheț apar aceste gropi. Încercăm să analizăm bulevard cu bulevard și să le reparăm, pentru a nu mai exista acest fenomen.

Specialiștii spun că de vină pentru apariția gropilor este mai degrabă calitatea proastă a asfaltului.

Alexandru Ștefan, Asociația România Fără Gropi: Atunci când fundația nu este corect compactată, nu există drenaj, apa se infiltrează și știm cu toții că, la ciclurile de îngheț-dezgheț, apa se dilată, apar fisuri și asfaltul cedează. În țările nordice: Finlanda, Suedia, în Norvegia, chiar și în Canada, iernile sunt mult mai dure și, cu toate astea, drumurile lor rezistă. Ei bine, la noi se lucrează superficial. Nu există teste serioase, nu există răspundere.

Primăria Capitalei spune că, odată cu încălzirea vremii, Administrația Străzilor va începe plombarea gropilor, așa cum face în fiecare an.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă