Două drone lansate asupra ambasadei SUA la Bagdad, interceptate de apărarea antiaeriană irakiană
Două drone lansate asupra ambasadei SUA la Bagdad au fost interceptate de apărarea antiaeriană irakiană, a anunțat sâmbătă un înalt responsabil din domeniul securității, primul atac de acest tip contra misiunii diplomatice în ultimele zece zile, relatează AFP.
Potrivit oficialității citate, dronele au căzut în afara Zonei verzi, cartierul ultrasecurizat din centrul Bagdadului ce găzduiește instituții de stat irakiene și reprezentanțe diplomatice străine.
Un al doilea responsabil a confirmat un atac efectuat cu ”o dronă explozivă” care a fost doborâtă.
Cel mai recent atac de acest gen fusese consemnat pe 18 martie.
Mai multe raiduri, atribuite Statelor Unite și Israelului, au vizat în ultimele săptămâni grupări armate pro-iraniene din Irak, precum Brigăzile Hezbollah, în timp ce aceste facțiuni au revendicat zilnic zeci de atacuri cu drone și rachete contra prezenței militare americane în Irak și în alte țări din Orientul Mijlociu.
Președintele francez Emmanuel Macron a lansat sâmbătă un apel la ”a se face totul” pentru a evita ca Irakul să fie ”antrenat în escaladarea în desfășurare” a conflictului actual din Orientul Mijlociu, transmite France Presse.
”Suveranitatea Irakului și cea a Kurdistanului din interiorul său sunt indispensabile pentru stabilitatea regională”, a spus șeful statului francez după un apel telefonic cu președintele regiunii irakiene Kurdistan, Neshirvan Barzani, a cărui reședință a fost vizată de un atac cu dronă sâmbătă dimineață.
”Această evoluție foarte îngrijorătoare se adaugă unei recrudescențe a atacurilor contra instituțiilor irakiene”, a subliniat Macron.

