Rebelii Houthi ar putea bloca strâmtoarea Bab-el Mandeb. Informații contradictorii despre ce se întâmplă în Iran
După o lună de la declanșarea războiului din Iran, Statele Unite au anunțat că obiectivele militare pot fi atinse și fără să trimită trupe terestre în republica islamică. SUA au primit însă o lovitură din partea Iranului, care a atacat o bază militară din Arabia Saudită, iar 12 soldați americani au fost răniți. Între timp, rebelii Houti din Yemen intră în luptă împotriva Israelului amenințând cu blocarea strâmtorii Bab El Mandeb. Atenție, sunt informații și imagini cu impact emoțional!
Sunt informații extrem de contradictorii despre ce se întâmplă în Iran. Imaginile care ajung în presă sunt transmise de Semiluna Roșie – corespondenții occidentali nu au voie în țară.
Aproape toate imaginile date publicității sunt din zone civile – cum este aceasta din Teheran, unde echipele de intervenție au scos o fetiță dintre dărâmături.
Nimic, deocamdată, de la regimul islamic legat de eventuale negocieri de pace. Emisarul special al președintelui Tump, Steve Witkoff, susține că SUA au transmis Iranului o listă de 15 puncte, ca bază de negociere, și că un răspuns de la Teheran ar putea veni în câteva zile.
Secretarul de stat Marco Rubio afirmă că Statele Unite nu doar că își îndeplinesc obiectivele militare, dar că o fac mai repede decât era planificat.
Donald Trump a anunțat o suspendare a raidurilor aeriene – dar doar a celor care vizează obiective energetice.
Forțele americane și israeliene continuă operațiunile în comun.
Rebelii Houthi din Yemen, susținuți de Iran, au intrat în conflict și au lansat rachete către Israel. Gruparea considerată teroristă de Statele Unite ar putea afecta grav comerțul din Orientul Mijlociu.
Dacă Iranul blochează strâmtoarea Ormuz, rebelii Houthi pot controla strâmtoarea Bab-el Mandeb, prin care circulă aproape tot petrolul saudit.

