Trump afirmă că Iranul poartă ”discuții importante” cu SUA: ”Sper că vor negocia ceva ce este acceptabil”

1 February 2026, 11:53 (actualizat 1 February 2026, 13:23)

Donald Trump a declarat că Iranul se află în „discuții importante” cu Statele Unite, pe fondul concentrării de forțe militare americane în apropiere, în timp ce liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a avertizat că orice atac ar declanșa un conflict regional, notează BBC.

Președintele american Donald Trump a răspuns la întrebările reporterilor despre intențiile sale cu privire la Iran. Liderul de la Casa Albă a amenințat, în ultimele zile, regimul de la Teheran cu represalii, ca urmare a reprimării protestelor pro-democratice din Iran.

Trump a spus că speră ca negocierile să ducă la ceva „acceptabil”. De asemenea, principalul responsabil iranian pentru securitate, Ali Larijani, a afirmat că se fac progrese în conturarea unui cadru de negocieri.

Reporter: Ne puteți oferi o actualizare despre ce credeți despre Iran, dacă ați luat o decizie finală și ce doriți să faceți?

Donald Trump, președintele SUA: Cu siguranță, nu vă pot spune asta, dar avem nave mari și puternice care se îndreaptă în acea direcție, așa cum știți. Nu vă pot spune. Dar sper că ei vor negocia ceva ce este acceptabil.

Trump a amenințat cu intervenția în Iran din cauza ambițiilor sale nucleare și în urma represiunii sângeroase a protestelor antiguvernamentale.

„Americanii ar trebui să știe că, dacă vor începe un război, de data aceasta va fi un război regional”, a declarat Khamenei, citat de agenția de presă semioficială Tasnim. „[Trump] spune în mod repetat că a trimis nave… Națiunea iraniană nu se va speria de aceste lucruri.”

Iranul este așteptat să înceapă duminică un exercițiu naval cu muniție reală, de două zile, în Strâmtoarea Ormuz, una dintre cele mai importante rute maritime din lume și un culoar-cheie pentru transportul energiei.

Aproximativ o cincime din petrolul comercializat la nivel mondial tranzitează această cale navigabilă, care are aproximativ 33 km lățime în cel mai îngust punct, între Iran și Oman. În trecut, Iranul a amenințat că va închide strâmtoarea dacă va fi atacat.

Statele Unite au avertizat Iranul împotriva oricărui „comportament nesigur și neprofesionist” în apropierea forțelor americane din zonă.

Ca parte a consolidării prezenței militare, SUA au trimis în regiune portavionul USS Abraham Lincoln, iar la sfârșitul săptămânii trecute Comandamentul Central al SUA a anunțat că acesta operează în Marea Arabiei.

Ministrul iranian de Externe, Abbas Araghchi, a reacționat spunând: „Armata SUA încearcă acum să dicteze modul în care Forțele noastre Armate Puternice ar trebui să desfășoare exerciții de tragere pe propriul lor teritoriu.”

Între timp, au avut loc și astăzi câteva explozii, după cele înregistrate ieri, despre care presa locală susține că au fost provocate de scurgeri la instalațiile casnice de gaze.

Sâmbătă, două explozii produse în Iran au amplificat tensiunea în țară. Autoritățile locale au declarat că o explozie care a ucis o persoană și a rănit alte 14 într-o clădire din orașul-port Bandar Abbas, din sud, a fost provocată de o scurgere de gaze.

Tasnim a negat informațiile apărute pe rețelele sociale potrivit cărora un comandant naval al Gărzii Revoluționare ar fi fost vizat de explozie.

În orașul Ahvaz, din sud-vestul țării, cel puțin patru persoane au murit într-o altă explozie, autoritățile locale invocând din nou o scurgere de gaze, potrivit publicației Tehran Times.

Joi, Trump a declarat că a transmis Iranului că trebuie să facă două lucruri pentru a evita o acțiune militară americană: „Numărul unu, fără arme nucleare. Și numărul doi, să înceteze uciderea protestatarilor.”

Agenția americană Human Rights Activists News Agency afirmă că a confirmat moartea a peste 6.300 de persoane de la începutul protestelor, la sfârșitul lunii decembrie, și investighează alte 17.000 de decese raportate.

Un alt grup, Iran Human Rights (IHR), cu sediul în Norvegia, a avertizat că bilanțul final ar putea depăși 25.000 de morți.

Protestatarii au declarat pentru BBC că represiunea violentă exercitată de forțele de securitate a fost fără precedent.

În declarațiile sale de duminică, Khamenei i-a acuzat pe protestatari că au atacat poliția, Garda Revoluționară Iraniană (IRGC) și alte obiective, inclusiv bănci și moschei.

„Lovitura de stat a fost înăbușită”, a spus el, citat de Tasnim.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite