Liderul suprem al Iranului, Ali Khamenei, avertizează SUA că orice conflict se va transforma într-un război regional

Ayatollahul Ali Khamenei / Arhivă
1 February 2026, 13:12 (actualizat 1 February 2026, 13:13)

Liderul suprem al Iranului, Ali Khamenei, a asigurat duminică că ameninţările recente ale Statelor Unite nu sperie poporul iranian şi a avertizat că orice conflict se va transforma într-un război regional, relatează agenţiile de presă internaţionale.

“Americanii trebuie să ştie că, dacă iniţiază un război, de data aceasta va fi un război regional”, a declarat Khamenei în cadrul unei întâlniri cu mii de persoane cu ocazia aniversării revenirii istorice în Iran din exil a fondatorului Republicii Islamice, ayatollahul Ruhollah Khomeini, cu zece zile înainte de victoria Revoluţiei Islamice din 1979, potrivit EFE.

Autoritatea politică şi religioasă supremă a Iranului a asigurat că ţara sa nu va începe un conflict, dar “va da o lovitură fermă oricui o atacă”, referindu-se la SUA, care au desfăşurat o flotă mare în apropierea apelor iraniene din Golful Persic şi au ameninţat că vor începe un război dacă nu ajung la un acord cu Teheranul privind programul său nuclear.

Ali Khamenei a subliniat că ameninţările americane nu sperie Iranul. “Acest domn (preşedintele SUA, Donald Trump) afirmă constant că au trimis portavioane şi altele. Cu aceste ameninţări nu se poate speria poporul iranian”.

Trump: Avem o mulțime de vase foarte puternice care navighează spre Iran. Ar fi minunat să nu folosim forța

Reuniunea miniștrilor de Externe din Uniunea Europeană desemnează drept organizație teroristă poliția islamică din Iran, Gardienii Revoluției, din cauza represaliilor asupra demonstranților anti-regim. Sunt vizate de sanctiuni si alte entități și oficialități iraniene, între care ministrul de Interne și procurorul general. Iar în contextul în care săptămâna trecută anunța, cităm, „o mare armada care se îndreaptă în zona Iranului”, președintele Donald Trump afirmă că ar prefera să nu folosească forța.

Liderul iranian a denunţat, de asemenea, că protestele antiguvernamentale care au avut loc în Iran între 28 decembrie şi 11 ianuarie au fost o tentativă similară cu o lovitură de stat, al cărei obiectiv a vizat distrugerea centrelor strategice ale administraţiei ţării.

De aceea au atacat poliţia, centrele guvernamentale, forţele Gardienilor Revoluţiei, băncile şi moscheile şi chiar au dat foc Coranului. Au atacat centrele care administrează ţara. Acest lucru semăna cu o lovitură de stat”, a spus el.

Liderul suprem al Iranului calificase anterior demonstraţiile drept tulburări şi acte teroriste, considerând responsabile SUA şi Israelul pentru acestea, şi a ordonat măsuri dure împotriva agitatorilor, ceea ce a dus la o reprimare severă care a cauzat moartea a aproximativ 3.117 persoane, conform bilanţului oficial, număr pe care organizaţia opoziţiei HRANA, cu sediul în SUA, îl ridică la 6.713 decese, în timp ce spune că investighează 17.000 de plângeri pentru omucideri.

În faţa valului de represiune, preşedintele Trump a ameninţat că va interveni militar şi a desfăşurat în Orientul Mijlociu o flotă condusă de portavionul Abraham Lincoln, împreună cu grupul său de escortă. Totuşi, în ultimele zile, el a declarat că obiectivul său este să ajungă la un acord cu Iranul privind programul său nuclear. “Iranul negociază cu noi şi vom vedea dacă putem face ceva; în caz contrar, vom vedea ce se întâmplă“, a afirmat Trump sâmbătă seara.

La rândul său, preşedintele iranian, Masud Pezeshkian, a declarat sâmbătă, în timpul unei convorbiri telefonice cu omologul său egiptean, Abdel Fattah al-Sisi, că “un război nu ar aduce beneficii nici Iranului, nici Statelor Unite, nici regiunii.”

Teheranul s-a arătat dispus să participe la un proces diplomatic “semnificativ, logic şi just” cu SUA pe tema chestiunii nucleare, dar respinge orice negociere privind sistemele sale de rachete şi capabilităţile militare, aşa cum a fost propus de Washington. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite