Donald Trump impune tarife de 35% pentru importurile din Canada, începând cu 1 august
Președintele american Donald Trump își accentuează asaltul tarifar asupra Canadei, afirmând că Statele Unite vor impune tarife de 35% asupra importurilor începând de luna viitoare și că intenționează să impună tarife globale de 15% sau 20% pentru majoritatea celorlalți parteneri comerciali.
Într-o scrisoare publicată pe platforma sa de social media, Trump i-a spus premierului canadian Mark Carney că noua măsură va intra în vigoare la 1 august și va crește dacă Canada va riposta. notează Reuters.
Într-o postare pe X, premierul Carney a declarat că guvernul său va continua să apere lucrătorii și întreprinderile canadiene în cadrul negocierilor cu SUA, pe măsură ce se apropie de acest termen limită.
Tariful de 35% este o majorare față de cel actual de 25% pe care Trump îl atribuise Canadei și este o lovitură pentru Carney, care încerca să ajungă la un acord privind un pact comercial cu Washingtonul.
O excludere pentru bunurile acoperite de Acordul comercial dintre Statele Unite, Mexic și Canada ar trebui să rămână în vigoare, iar tarifele de 10% pentru energie și îngrășăminte nu ar trebui, de asemenea, să se schimbe, deși Trump nu a luat o decizie finală cu privire la aceste aspecte, a declarat un oficial al administrației.
Trump s-a plâns în scrisoarea sa de ceea ce a numit fluxul de fentanil din Canada, precum și de barierele comerciale tarifare și netarifare ale acestei țări, care afectează producătorii americani de lactate și pe alții. El a afirmat că deficitul comercial reprezintă o amenințare la adresa economiei și securității naționale a SUA.
”Dacă Canada lucrează cu mine pentru a opri fluxul de Fentanil, vom lua, poate, în considerare o ajustare a acestei scrisori”, a scris Trump.
Oficialii canadieni spun că o cantitate infimă de Fentanil provine din Canada, dar au luat măsuri pentru consolidarea frontierei.
“Canada a făcut progrese vitale pentru a opri flagelul Fentanilului în America de Nord. Ne angajăm să continuăm să colaborăm cu Statele Unite pentru a salva vieți și a proteja comunitățile din ambele noastre țări”, a adăugat Carney în postarea sa pe X.
Premierul Canadei a declarat luna trecută că el și Trump au convenit să încheie un nou acord economic și de securitate în termen de 30 de zile.
Tarife de 15% sau 20% pentru alți parteneri comerciali ai SUA
Într-un interviu cu NBC News publicat joi, Trump a declarat că alți parteneri comerciali care nu au primit încă astfel de scrisori se vor confrunta probabil cu tarife generalizate.
“Nu toată lumea trebuie să primească o scrisoare. Știți asta. Noi doar ne stabilim tarifele. Vom spune doar că toate țările rămase vor plăti, fie că este vorba de 20% sau 15%. Vom stabili asta acum”, a declarat Trump.
Canada este al doilea cel mai mare partener comercial al SUA, după Mexic, și cel mai mare cumpărător de exporturi americane.
Trump, în scrisoarea sa, nu a menționat în mod specific modul în care se desfășoară negocierile comerciale, dar a afirmat că „tarifele pot fi modificate, în creștere sau în scădere, în funcție de relația noastră cu țara dumneavoastră”.
Luna trecută, guvernul condus de Carney a renunțat la o taxă planificată pe serviciile digitale care viza firmele americane de tehnologie, după ce Trump a anulat brusc negocierile comerciale, afirmând că taxa era un „atac flagrant”.

