Republica Moldova, vizată de noi tarife impuse de Trump. Taxă vamală de 25% de la 1 august

10 July 2025, 07:20 (actualizat 10 July 2025, 08:09)

Republica Moldova se numără printre cele șapte state către care președintele american Donald Trump a trimis o a doua rundă de scrisori privind introducerea unor tarife vamale suplimentare, motivate de deficitul comercial pe care Statele Unite îl înregistrează în relația cu acești parteneri economici.

Mesajul adresat președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, prevede un tarif de 25%, aplicabil începând cu 1 august.

„Este o mare onoare pentru mine să vă trimit această scrisoare care demonstrează puterea și angajamentul relației noastre comerciale și faptul că Statele Unite ale Americii au fost de acord să continue să colaboreze cu Republica Moldova, în ciuda unui deficit comercial semnificativ cu țara dumneavoastră. Totuși, am decis să mergem mai departe alături de dumneavoastră, dar numai cu un comerț mai echitabil și mai echilibrat”, se arată în scrisoarea transmisă de Donald Trump.

Republica Moldova se alătură astfel altor 14 state – furnizori importanți ai Statelor Unite – avertizate la începutul săptămânii cu noi tarife comerciale suplimentare, printre care Coreea de Sud și Japonia.

Scrisorile adresate altor țări prevăd tarife de 30% pentru Algeria sau Irak și 20% pentru Filipine. Între timp, Trump susține că negocierile merg bine cu China și cu Uniunea Europeană.

Liderul de la Casa Albă a precizat că, în termen de două zile, va comunica Bruxellesului noul nivel al tarifelor comerciale aplicabile exporturilor către SUA.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite