Trump: Nu mă voi lăsa împins să închei un acord nefavorabil. Blocada SUA, mărul discordiei în participarea la noi negocieri

21 April 2026, 07:59 (actualizat 21 April 2026, 14:48)

A mai rămas o zi până la expirarea armistițiului dintre Statele Unite și Iran – și deocamdată nu există oficial semnale că acesta ar putea fi prelungit. De la Washington, președintele Trump afirmă că nu se va lăsa intimidat să încheie un acord în termeni dezavantajoși. Iar Iranul amenință că pregătește ceva nou pentru război.

Cel mai vizibil oficial iranian în ultimele săptămâni, președintele parlamentului Mohammed Qalibaf și principalul negociator, a afirmat într-o serie de postări pe X, fostul Twitter, că țara sa este pregătită, „să dea pe față cărți noi pe câmpul de luptă”. Oficialul a mai scris că nu va accepta negocieri sub amenințare.

Platforma X, pe care postează aceste comentarii – și pe care o folosesc intens ambasadele Iranului din întreaga lume, este însă interzisă cetățenilor iranieni și nu poate fi accesată din interiorul țării.

Pentru runda de negocieri la nivel înalt eșuată din Pakistan, Qalibaf a scris că vicepreședintele american i-a transmis că SUA doresc o pace durabilă. Oficialul Iranian a replicat că participă la negocieri cu bună credință, dar complet fără încredere în americani.

Presa americană afirmă că JD Vance ajunge din nou astăzi în Pakistan – dar este neclar dacă Iranul va trimite reprezentanți. Trump caută să transforme masa negocierilor într-o masă a capitulării, a acuzat președintele Parlamentului de la Teheran.

Maleeha Lodi – fost ambasador al Pakistanului în SUA, UK, la ONU: Discuțiile fac aluzie la ceva ce a reieșit efectiv dintr-o conversație care are loc între șeful armatei pakistaneze, Asim Munir, și președintele Donald Trump, cu privire la ceea ce afirmă iranienii. Cred că, din partea iranienilor, i-a fost transmis președintelui Trump că SUA trebuie să pună capăt blocadei pentru ca delegația iraniană să poată fi trimisă să participe la a doua rundă de discuții. Așadar, cred că, din perspectiva de aici, de la Islamabad, mingea se află în mare măsură în terenul Washingtonului.

„Nu mă voi lăsa împins să închei un acord nefavorabil. Avem tot timpul din lume”, a declarat Trump, care nu exclude ca atacurile să se reia imediat după expirarea actualului armistițiu. Liderul de la Casa Albă speră că Teheranul va veni totuși la masa discuțiilor. “Dacă nu, vor avea probleme nemaivăzute “, a avertizat Donald Trump – și a reluat amenințările că SUA vor distruge centrale electrice și poduri din Iran. Asemenea atacuri împotriva infrstructurii civile pot fi considerate crime de război.

Criza din Ormuz. Ce urmează după expirarea armistițiului dintre SUA și Iran

Lumea se uită la ceas. În câteva ore expiră armistițiul de două săptămâni dintre SUA și Iran. Ce se va întâmpla în următoarele ore ar putea decide dacă prețul petrolului rămâne la 95 de dolari pe baril sau urcă spre 200. Nu este o metaforă, ci o prognoză asumată de analiștii de la Macquarie Group.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite