Distrigaz a sistat alimentarea cu gaze naturale în Rahova, în zona în care s-a produs explozia
Distrigaz Sud Rețele a sistat alimentarea cu gaze naturale în cartierul Rahova, în zona în care s-a produs explozia, pentru a pune în siguranță consumatorii din respectivul perimetru și a permite echipelor de salvatori să intervină în condiții de siguranță, a anunțat vineri compania.
”Pentru a pune în siguranță consumatorii din respectivul perimetru și a permite echipelor de salvatori să intervină în condiții de siguranță, Distrigaz Sud Rețele a sistat alimentarea cu gaze naturale în zona respectivă astăzi, 17 octombrie 2025, începând cu ora 11:53, pentru un număr de aproximativ 1.086 de clienți casnici situați pe străzile Malcoci, Oltina, Pecineaga, Slt. Popa, Popina, Pricopan, Rahovei, Sălaj și Vicina, din sectorul 5 al municipiului București”, se menționează în comunicat.
Conform sursei citate, reluarea alimentării cu gaze naturale a clienților afectați se va face în cursul zilei de sâmbătă, în jurul orei 18:30, cu excepția imobilelor afectate de deflagrație, unde reluarea alimentării se va face după finalizarea cercetărilor organelor competente.
”După reluarea alimentării cu gaze naturale, în cazul în care clienții simt miros de gaze, sunt rugați să apeleze Centrul de Apeluri și Depanaj Urgențe Gaze la numerele de telefon: 021 9281, 031 9031 sau 0800 877 778, să aerisească imediat încăperea, să nu provoace scântei, să nu acționeze întrerupătoarele electrice, să nu folosească aparatele electrocasnice și, dacă este posibil, să închidă robinetul de alimentare cu gaze naturale”, se mai precizează în comunicat.
Trei persoane au murit și 13 au fost rănite în urma exploziei care s-a produs vineri într-un bloc de locuințe din Sectorul 5 al Capitalei. Premierul Ilie Bolojan a informat că, potrivit primelor estimări ale Inspecției de Stat în Construcții, foarte probabil acest bloc nu va mai putea fi reabilitat și va trebui demolat. Peste 400 de persoane sunt afectate în urma deflagrației.
În context, Distrigaz Sud a precizat că echipele de intervenție ale companiei au sistat, joi, alimentarea cu gaze a blocului din Rahova unde a avut loc explozia, iar robinetul de branșament a fost sigilat, însă, vineri dimineața, în urma unei noi sesizări privind miros de gaze, au constatat că sigiliul fusese rupt.

