Dispută pe vânzarea acțiunilor statului. Petrișor Peiu acuză, Oana Gheorghiu răspunde
Continuă scandalul vânzării companiilor de stat. Vin acuzaţii din partea AUR, care spune că Guvernul ca vrea să vândă “hoţeşte” pachete de acţiuni, excluzând chiar şi Bursa de Valori. Petrişor Peiu susține că se dorește ca acţiunile companiilor să fie făcute cadou unor fonduri special alese. Vicepremierul Oana Gheorghiu neagă acuzaţiile şi spune că este un fake-news construit deliberat pentru a speria oamenii și a intoxica spațiul public.
Petrişor Peiu a postat un document al Guvernului emis de vicepremierul Oana Gheorghiu și susține că deja Hidroelectrica și Romgaz sunt listate la bursă, iar acum urmează să intre în procedură de plasare de acțiuni accelerată privată, dar nu prin Bursa de Valori Bucureşti.
Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR: Este o escrocherie și duce la scăderea valorii de piață a companiilor și la excluderea cetățenilor români din această procedură. Presupune selectarea de către guvern în mod netransparent a unor fonduri de investiții și a unor companii de brokeraj și acelor fonduri de investiții să li se acorde posibilitatea să intre în procedură de negociere direct cu guvernul pentru cumpărarea unor pachete de acțiuni.
Vicepremierul Oana Gheorghiu neagă acuzațiile și vorbește despre iresponsabilitate publică și fake news.
“Nimic nu se întâmplă secret sau precipitat. Este doar un document de lucru care prezintă opțiuni, nu decizii. Nu se propune „ocolirea Bursei” și această interpretare este falsă”, susţine Oana Gheorghiu într-o postare pe Facebook.
Ioana Dogioiu, purtător de cuvânt al Guvernului: Nu sunt decizii, sunt recomandări care se discută, se analizează, inclusiv în spațiul public. A prezentat o structură a celor care au cumpărat acțiuni la Hidroelectrica la precedenta listare acțiuni. În principal sunt fonduri de pensii și de investiții din România și cetățeni români.
Mecanismul de vânzare de acțiuni prin plasare accelerată privată este unul folosit pe piețele de capital pentru plasamente accelerate către investitori instituționali, susțin atât vicepremierul, cât și specialiștii din domeniu.
Lucian Isac, director general, casă de brokeraj: Oferta publică ar presupune, pe lângă autorizarea ei de către ASF, acces tuturor investitorilor nu doar autohtoni, ci și străini.
Flavius Jakubowicz, președinte AAFBR: Listarea unor companii, care sunt cumva companii performante, care în ultimii ani de zile au prezentat rezultate bune, am putea spune printre singurele din România, putem să vedem o transparentizare a acestor companii și a ceea ce se întâmplă în ele.
Guvernul mizează că va încasa aproape 10 miliarde de lei din vânzarea unor pachete minoritare de acțiuni ale companiilor de stat la bursă.

