PSD și AUR, încă o alianță în Camera Deputaților: Au votat legea care interzice vânzarea acțiunilor la companiile de stat. Cum s-a votat, pe partide
Deputații PSD, AUR, SOS, cei neafiliați, o parte de la Minorități și de la Uniți Pentru România (UPR) au reușit astăzi să blocheze inițiativa Guvernului de vânzare a acțiunilor deținute de stat la companii, prin votul dat la Legea privind unele măsuri pentru protejarea intereselor naţionale în activitatea economică.
Pentru adoptarea legii care interzice vânzarea acțiunilor la companiile de stat până la 31 decembrie 2027 s-au înregistrat 178 de voturi “pentru”, 103 “împotrivă” şi opt abţineri. Practic, PSD și aproape toți suveraniștii au făcut din nou alianță în Camera Deputaților.
Camera Deputaților a fost for legsilativ decizional la acest proiect, deci practic el pleacă acum direct la promulgare.
Cum s-a votat, pe partide
PSD: 89 PENTRU, 1 CONTRA, nicio ABȚINERE
AUR: 55 de deputați PENTRU, niciunul CONTRA
SOS: 14 PENTRU, niciunul CONTRA, nicio ABȚINERE
Minorități 6 deputați PENTRU, 5 CONTRA, 1 ABȚINERE
Neafiliați: 8 PENTRU, 1 CONTRA, 1 ABȚINERE
PNL: niciunul PENTRU, 43 CONTRA, 1 ABȚINERE
USR: niciunul PENTRU, 34 CONTRA, nicio ABȚINERE
UDMR: niciun deputat PENTRU, 19 CONTRA, nicio ABȚINERE
UPR: 6 PENTRU, niciunul CONTRA, 5 ABȚINERI
Ce prevede legea
Acţiunile deţinute de stat la companiile şi societăţile naţionale, la instituţii de credit, precum şi la orice altă societate la care statul are calitatea de acţionar nu mai pot fi înstrăinate până la 31 decembrie 2027, potrivit unui proiect de lege privind unele măsuri pentru protejarea intereselor naţionale în activitatea economică, adoptat miercuri de plenul Camerei Deputaţilor în calitate de for legislativ decizional.
Proiectul de lege vizează interzicerea înstrăinării acţiunilor deţinute de stat la companiile şi societăţile naţionale, la instituţii de credit, precum şi la orice altă societate la care statul are calitatea de acţionar, indiferent de cota de capital social deţinută, până la 31 decembrie 2027. De asemenea, iniţiativa vizează suspendarea, până la aceeaşi dată, a tuturor operaţiunilor aflate în curs de realizare privind înstrăinarea acţiunilor deţinute de stat la companiile şi societăţile naţionale, precum şi la alte societăţi la care statul are calitatea de acţionar.
Potrivit proiectului, se interzice, până la data de 31 decembrie 2027, înstrăinarea acţiunilor deţinute de stat la companiile şi societăţile naţionale, la instituţii de credit, precum şi la orice altă societate la care statul are calitatea de acţionar, indiferent de cota de capital social deţinută. Aceste dispoziţii nu se aplică pentru acţiunile deţinute de stat la companiile, societăţile şi instituţiile de credit care înregistrează pierderi pe o perioadă de cinci ani consecutiv sau pentru care a fost deschisă, prin hotărâre judecătorească definitivă, procedura de insolvenţă, precum şi pentru acţiunile a căror valoare totală, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent, nu depăşeşte 5 milioane lei pentru fiecare companie, societate sau instituţie de credit în parte, prevede un amendament.
În situaţia prevăzută de proiect, cu respectarea dispoziţiilor legale incidente, acţiunile deţinute de stat la companiile şi societăţile naţionale, la instituţiile de credit, precum şi la alte societăţi la care statul are calitatea de acţionar pot fi înstrăinate pe pieţe reglementate sau sisteme alternative de tranzacţionare autorizate conform legii. Dispoziţiile menţionate nu împiedică majorarea capitalului social prin emisiunea de acţiuni noi şi nici emisiunea de obligaţiuni convertibile în acţiuni, realizate în condiţiile legii, dacă aceste operaţiuni nu au ca obiect înstrăinarea acţiunilor deţinute de stat şi se efectuează cu respectarea legislaţiei societare, a legislaţiei pieţei de capital, a dreptului de preferinţă al acţionarilor existenţi, precum şi a normelor privind ajutorul de stat, după caz, prevede un alt amendament.
SOS: Guvernul a înghițit Legislativul
Deputatul USR Alexandru-Paul Dimitriu a afirmat că proiectul este “antinaţional” şi “anticonstituţional” şi i-a acuzat pe iniţiatori “că vor să deţină în continuare monopolul şi să ţină în funcţii oameni care căpuşează bunurile”.
“Avem în faţa noastră un proiect care este profund neconstituţional. Vorbim despre imixtiunea Parlamentului în atribuţiile constituţionale care aparţin exclusiv Guvernului. (…) Pe de altă parte, mai avem o problemă legată şi de faptul că prin acest proiect se instituie interdicţie de vânzare, practic o inalienabilitate pe bunurile care sunt proprietatea privată a statului. Deci, mare atenţie – nu vorbim despre bunurile proprietate publică care, evident, sunt inalienabile prin Constituţie, ci vorbim despre bunurile proprietate privată”, a susţinut Dimitriu.
În replică, deputata S.O.S. România Virgina Vediaş a susţinut că ”Guvernul nu doar că se amestecă în activitatea Parlamentului, ci a ‘înghiţit’ Legislativul, transformându-l practic într-un Executiv. “De regulă, nu facem decât să aprobăm ordonanţe de adoptate de Guvern, aruncându-se practic în aer regimul delegării legislative. Asta nu e o ingerinţă? În al doilea rând, principiul inalienabilităţii este un principiu care guvernează într-adevăr regimul proprietăţii publice, însă avem un Cod administrativ care reglementează pentru prima dată proprietatea privată a statului şi a unităţilor teritoriale. (…) În al treilea rând, nici nu este vorba despre inalienabilitate absolută, sunt nişte măsuri temporare”, a argumentat deputata.
Deputatul PNL Robert Sighiartău a afirmat, la rândul său, în cadrul dezbaterilor, că “proiectul nu este despre protejarea interesului naţional, ci despre protejarea PSD-ismului”.
USR: Alianța PSD-AUR nu apară interesele României, ci sinecurile PSD
Legea prin care PSD, AUR și SOS blochează, până la 31 decembrie 2027, vânzarea de pachete minoritare de acțiuni la companiile de stat este o lege împotriva intereselor României și, cel mai probabil, una neconstituțională. Tot ce face legea votată astăzi de PSD și AUR este să protejeze sinecurile înșurubate de ani mulți în funcții, transmite USR, într-un comunicat.
„Legea votată de PSD, AUR și SOS ne duce înapoi în anii ‘90, când PSD din vremea aceea și fostul președinte Ion Iliescu ne spuneau «nu ne vindem țara», dar politicienii de atunci au vândut țara în propriul beneficiu, în loc să se facă privatizări corecte și la momentul potrivit. Acum, sub același slogan, se opun transparentizării activității companiilor de stat și, astfel, vor să-și conserve monopolul pe care îl au și să-i mențină în funcții pe cei care căpușează societățile de stat și împiedică dezvoltarea României. Legea este una anti-națională, exclusiv pentru sinecurile lor, iar PSD și AUR s-au aliat, încă o dată, pentru a terfeli interesul național”, a declarat deputatul USR Alexandru Dimitriu, membru în Comisia juridică a Camerei Deputaților.
Potrivit USR, vulnerabilitățile legii inițiate de PSD au fost sesizate și de Consiliul Economic și Social, care a emis un aviz negativ:
- instituie o interdicţie generală şi nediferenţiată asupra înstrăinării participaţiilor statului, fără a ţine cont de specificul economic al companiilor şi de necesitatea unei administrări eficiente a acestora;
- suspendă unilateral și cu efect imediat toate operațiunile de privatizare în curs, inclusiv cele pentru care transferul dreptului de proprietate nu a avut loc încă, dar angajamentele contractuale au fost asumate, ceea ce poate angaja răspunderea patrimonială a statului român;
- confundă deliberat listarea la bursă cu „vânzarea țării” şi blochează un instrument consacrat de disciplină corporativă;
- intră în coliziune cu Legea 48/2025 privind aprobarea Politicii publice de proprietate privată a statului și cu jaloanele PNRR asumate de România;
- lovește grav piața de capital românească și rolul instrumental al acesteia pentru finanțarea IMM-urilor;
- transmite „un semnal devastator privind predictibilitatea și credibilitatea României ca destinație de investiții”.
Senatul, în calitate de primă Cameră sesizată, a adoptat proiectul iniţiat de PSD în şedinţa din 4 mai.
SIMONA AVRAM

