Restructurarea companiilor de stat stârnește reacții din partea sindicatelor și a mediului de afaceri
Restructurarea companiilor de stat, cu pierderi și datorii de miliarde de lei, stârnește reacții din partea sindicatelor și a mediului de afaceri. Patronatele consideră că, dacă aceste companii devin performante, se reduce presiunea fiscală asupra mediului privat. Dar brokerii avertizează că vânzarea de acțiuni pe timp de criză poate avea rezultate sub așteptări. Sindicatele, în schimb, se tem de concedieri și cer măsuri clare de protecție socială.
Toată lumea este de acord că găurile negre din economie ar trebui eliminate, dar reforma în acest domeniu a tot fost amânată.
Ilie Bolojan, primul ministru: Dacă vrem să ne fie mai bine, companiile de stat, de exemplu, trebuie guvernate mai bine. Orice companie care are niște pierderi enorme, care nu sunt corectate, înseamnă praduirea indirectă a banului.
Pentru început, Guvernul va reforma 22 de companii care au datorii totale de peste 4,2 miliarde de lei și pierderi de peste 1,12 miliarde de lei. 8 dintre ele chiar vor fi închise.

Sindicaliștii se tem că vor urma concedieri și cer Guvernului măsuri de protecție socială.
Dumitru Costin, președinte BNS: Normal, firesc, trebuie să facem curățenie și să terminăm odată cu numirile politice în funcțiile de conducere. Care iau acolo decizii strict pentru interesele lor personale sau de grup. Devalizează companiile. D-aia am ajuns în situația asta.
Reprezentanții patronatelor susțin că, dacă nu vor mai fi pierderi în companiile de stat, tot mediul economic are de câștigat. Crește competiția, iar guvernanții nu vor mai fi nevoiți să găsească soluții pentru a acoperi pierderi istorice din economie.
Iulian Lolea, economist-șef, Confederația Patronală Concordia: Se pune accent pe guvernanța corporativă și pe îmbunătățirea acestor companii, pe eficientizarea lor. În felul aceasta nu vor mai fi unele dintre ele găuri negre. Vor fi mai profitabile, iar presiunea pe mediul privat va scădea.
Economiștii sunt de părăre că există mai multe soluții.
Cristian Păun, analist economic: Nu așa trebuie făcut. Trebuie luată odată decizia și trebuie privatizare integrală. Chiar și acolo unde vorbim despre un monopol. Monopolurile naturale pot fi listate pe bursă.
Pentru moment, Guvernul pregătește vânzarea pe bursă a unor pachete minoritare de acțiuni la nouă companii de stat. Procesul poate dura însă chiar și un an.

Iar brokerii avertizează că listarea în perioada de criză poate să nu aducă rezultatele scontate.
Ovidiu Dumitrescu, director general adjunct casă de brokeraj: Potențialul e unul substanțial. Asta ar înseamna o sursă de venit rapidă. Cred că principalul risc e că o să trebuiască să amâne oferta, pentru că nu îi convine oferta de piață și ce prețuri îndicative se găsesc.
În România sunt peste 1.500 de companii de stat care acumulează pierderi de aproximativ 14 miliarde de lei în total.

