Directorul general al OMS avertizează asupra riscurilor pentru sănătate generate de escaladarea conflictului din Orientul Mijlociu

Directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus / Profimedia Images
9 March 2026, 17:50

Directorul general al Organizației Mondiale a Sănătății avertizează că escaladarea conflictului din Orientul Mijlociu prezintă riscuri grave pentru sănătatea publică în întreaga regiune.

Directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a declarat că distrugerea instalațiilor petroliere din Iran ar putea contamina alimentele, apa și aerul, reprezentând un pericol deosebit pentru copii, persoanele în vârstă și persoanele cu probleme de sănătate.

„S-a raportat că în unele părți ale țării a căzut ploaie încărcată cu petrol”, a declarat Tedros într-o postare.

El a continuat: „OMS monitorizează îndeaproape situația din Iran, Liban, Irak și toate țările afectate și sprijină autoritățile locale pentru a menține funcționale sistemele de sănătate, a proteja comunitățile și a reduce riscurile pentru sănătate”, notează Al Jazeera.

Directorul general al OMS a îndemnat la reducerea tensiunilor și prevenirea riscurilor pentru sănătate.

”Îndemn toate părțile să reducă tensiunile și să prevină riscurile suplimentare pentru sănătatea populației, impactul asupra unităților medicale și personalului medical, precum și extinderea conflictului în întreaga regiune. Pacea este întotdeauna cel mai bun remediu”, a conchis el.

Tedros Adhanom Ghebreyesus a mai spus că atacurile afectează serviciile de sănătate din Liban, unde nouă lucrători din domeniul sănătății au fost uciși din 28 februarie.

Război în Orientul Mijlociu: Atacuri în Iran, Teheranul a ripostat. Locuitorii din Tel Aviv se refugiază în adăposturi

Forțele americane și israeliene au declanșat noi atacuri asupra infrastructurii militare și energetice a Iranului, în cea de a zecea zi a războiului din Golf. În replică, Teheranul a bombardat Israelul, unde a fost ucisă o persoană, și mai multe state din regiunea Golfului Persic. Președintele Ucrainei a anunțat că a trimis în Iordania drone interceptoare, pentru a proteja bazele americane. Oficiali din SUA au declarat că se așteaptă ca numărul victimelor din rândul militarilor să crească.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite