Devierea pârâului Corund a fost finalizată. Etapa a doua: construirea unei albii artificiale. Calitatea apei din Târnava Mică s-a îmbunătățit
Pârâul Corund a fost deviat în totalitate prin noul sistem de țevi amplasat la Praid. Lucrările au fost finalizate cu o întârziere de aproape o lună față de termenul fixat inițial. Lucrarea este prima dintr-un plan de urgență stabilit după prăbușirea galeriilor din vechea mină de sare. Etapa a doua, de construire a unei albii artificiale, nu are încă un plan precis sau un termen de începere.
Sistemul de țevi prin care curge acum Corundul este complet.
După aproape două luni de când au început lucrările de deviere, apa sărată acumulată în mina Praid, în urma inundării galeriilor vechi, nu mai are legătură cu pârâul.
În acest moment, conductele pot prelua între 10 și 14 metri cubi de apă pe secundă. Este un nivel scăzut față de debitul atins de Corund în urma ploilor abundente de la sfârșitul lunii mai. Albia artificială care urmează să fie construită ar trebui să mărească semnificativ capacitatea noului sistem. Numai că, deocamdată, nu a fost stabilit nimic concret în legătură cu această a doua etapă a lucrărilor de la Praid.
Nicolae Sebastian Șolțuz, director de investiții, Societatea Națională a Sării: Viitoarea albie va trebui să preia 50 de metri cubi pe secundă. Când a fost viitura mare, debitul a trecut de 60 de metri cubi pe secundă.
Paul Bejan, director executiv al firmei constructoare: Prea-plinul, zona de tampon, în cazul în care va fi iar o viitură, să aibă o refulare. Dacă nu se face acea lucrare, există riscul ca aceste două țevi să nu facă față. Încă nu s-a stabilit nici traseul, nici momentul când se va începe.
Deocamdată nu a fost ridicată starea de alertă în Praid, iar casele aflate în apropierea minei rămân evacuate. În schimb, odată cu devierea cursului de apă, experții se așteaptă ca nivelul de cloruri din Corund să scadă treptat. În acest fel, și calitatea apei din râul Târnava Mică ar trebui să se îmbunătățească.
Nicolae-Sorin Megheșan, primar Târnăveni: De când s-a reluat furnizarea apei, au fost zile când apa se încadra în limitele legale, sub 250 mg/l. În marea majoritate a zilelor, apa este potabilă. Sperăm că așa va rămâne.
În perioada următoare, pe Târnava Mică vor fi instalate stații de desalinizare, pentru ca, în viitor, să nu mai apară probleme care să ducă la oprirea uzinelor ce alimentează cu apă orașul și comunele din jur.
Deocamdată, autoritățile locale pregătesc licitația pentru cumpărarea și amplasarea acestor echipamente.

