Deputatul PNL Robert Sighiartău: PSD și AUR, din nou împreună — de data asta ca să-l cheme la raport în Parlament pe Ilie Bolojan

Robert Sighiartău / Arhivă
30 October 2025, 15:57 (actualizat 30 October 2025, 15:58)

Când un partid aflat în coaliție își cheamă propriul premier în Parlament, nu e control democratic — e teatru politic, crede liberalul Robert Sighiartău, comentând solicitarea PSD ca premierul Ilie Bolojan să vină în Parlament pentru explicații privind retragerea unor trupe americane din România.

PSD și AUR, din nou împreună — de data asta ca să-l cheme la raport în Parlament pe Ilie Bolojan, a comentat deputatul PNL Robert Sighiartău, într-o postare pe Facebook.

,,Ora prim-ministrului” este prin definiție un instrument al opoziției. Când un partid aflat în coaliție își cheamă propriul premier în Parlament, nu e control democratic — e teatru politic – mai scrie liberalul și concluzionează: PSD vrea spectacol și circ, nu reforme și rezultate.

Robert Sighiartău: Ilie Bolojan (PNL) nu se teme de dialog, dar nici nu va juca în piesele scrise de PSD si AUR. Noi mergem mai departe cu reformele, cu seriozitate și respect față de români.

Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat a solicitat prezența premierului Ilie Bolojan la ședința plenului Camerei Deputaților din data de 3 noiembrie 2025, în cadrul „Orei Prim-ministrului”, pentru a oferi explicații privind retragerea trupelor americane din România.  Solicitarea a fost aprobată joi de conducerea Camerei Deputaților, cu votul celor din PSD și AUR.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite