Demonstraţiile anticorupţie continuă în Serbia, după tragedia din gara din Novi Sad

6 March 2025, 10:47

Demonstraţiile anticorupţie şi antiguvernamentale nu contenesc în Serbia, după moartea celor 15 persoane strivite sub un acoperiş din beton, în gara Novi Sad, în luna noiembrie a anului trecut.

Şi fermierii s-au alăturat mişcărilor de stradă.

Aseară, o coloană de tractoare a deschis marşul protestatarilor, în oraşul unde a avut loc tragedia.

Mulţimea s-a adunat pe malul Dunării, unde a scandat până târziu în noapte.

Studenții au făcut apel la o grevă generală în toată Serbia, mâine.

Ei plănuiesc pentru sâmbătă o manifestație de amploare la Belgrad, pentru a denunţa corupţia sistemică şi lipsa de responsabilitate a autorităţilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă