Demonstraţiile anticorupţie continuă în Serbia, după tragedia din gara din Novi Sad
Demonstraţiile anticorupţie şi antiguvernamentale nu contenesc în Serbia, după moartea celor 15 persoane strivite sub un acoperiş din beton, în gara Novi Sad, în luna noiembrie a anului trecut.
Şi fermierii s-au alăturat mişcărilor de stradă.
Aseară, o coloană de tractoare a deschis marşul protestatarilor, în oraşul unde a avut loc tragedia.
Mulţimea s-a adunat pe malul Dunării, unde a scandat până târziu în noapte.
Studenții au făcut apel la o grevă generală în toată Serbia, mâine.
Ei plănuiesc pentru sâmbătă o manifestație de amploare la Belgrad, pentru a denunţa corupţia sistemică şi lipsa de responsabilitate a autorităţilor.

