Deficit bugetar record în primele patru luni ale anului. Experții susțin că mai multe majorări de salarii vor duce la concedieri

28 May 2024, 19:06 (actualizat 28 May 2024, 19:07)

România are în continuare cheltuieli mari, deși a tăiat mai multe facilități chiar de la începutul anului. În doar patru luni, am depășit mai mult de jumătate din ținta de deficit asumată de Guvern pentru acest an. La sfârșitul lunii aprilie, cheltuielile statului erau mai mari cu aproape 60 de miliarde de lei față de încasări, dublu comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut.

Ministerul Finanțelor recomandă atenție la cheltuielile publice. Experții susțin însă că mai multe majorări de salarii, din pix, vor duce la concedieri.

România a cheltuit mai mult decât a încasat, încă de la începutul anului. După primele două luni, deficitul bugetar era deja de 1,7 % din PIB. Iar până în aprilie, statul n-a fost deloc chibzuit. Deși a avut încasări mai mari din impozitele și taxele pe salarii, dar și din colectarea TVA -ului, statul a plătit mai mult cu aproape 28 % pentru bunuri și servicii.

Salariile au pus și ele presiune pe buget. Iar cheltuielile cu asistenţa socială au crescut cu peste 26 %. Doar în aprilie, plățile făcute pentru pensii s-au dublat, după ce pensionarii și-au primit în avans banii și pentru luna mai.

Iar în a doua jumătate a anului statul va cheltui și mai mult, în condiţiile în care din septembrie va începe să plătească pensiile recalculate.

Economiștii spun că presiune va pune și creșterea salariului minim, care va atrage majorări de venituri în toate sectoarele.

Vara începe cu noi scumpiri, estimează managerii din mai multe domenii precum comerț și servicii.

Prognoza Institutului Național de Statistică arată însă și o creștere a activității economice. În ritmul de acum, România ar putea atinge chiar din vară ținta de deficit de 5 %, estimată pentru tot anul.

Prognoza nu arată însă bine pe masa Comisiei Europene, care estimează că țara noastră va avea la sfârșit de an cheltuieli mai mari cu 7 % față de încasări.

Statul e decis însă să încaseze mai mulți bani la buget.

De luna viitoare expiră perioada de grație pentru firmele care nu introduc facturile în sistemul e-factura. Patronii care nu vor face raportarea vor fi amendați cu 15 % din valoarea fiecărei facturi.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite