De la „Callas Forever” la La Scala: 25 de ani de legături artistice între România și Italia
România și Italia sărbătoresc 25 de ani de relații artistice. Momentul a fost marcat la Roma prin conferința „De la peliculă la scenă”, care a pus în lumină colaborările dintre cele două țări în cinematografie și muzica lirică.
Un reportaj realizat de Anca Mihai, corespondent TVR în Italia.
În caietul de notițe al regizorului Franco Zeffirelli, România este prezentată ca un veritabil decor scenografic natural.
Regizorul italian a ales țara noastră, în 2002, pentru filmul „Callas Forever”, care a fost și ultimul său proiect artistic înainte de deces.
Fiul său, Pippo Zeffirelli, care l-a însoțit la București pe toată perioada filmărilor, a confirmat într-o intervenție că ar fi vrut să repete experiența.
„Din păcate, Callas Forever, având în vedere starea lui de sănătate, a fost ultimul film pe care l-a realizat, dar sunt sigur că, dacă ar fi existat un alt proiect, ne-am fi întors cu plăcere în România.”
Un sfert de secol de relații artistice între România și Italia reprezintă atât o retrospectivă, cât și o proiecție spre viitor, având în vedere potențialul celor două țări și relațiile instituționale dezvoltate în acești 25 de ani.
Federico Mollicone, Comisia de Cultura a Parlamentului: „Este un moment de comuniune între italieni și români prin intermediul artei.”
Dacă filmul a fost o punte vizibilă între cele două culturi, muzica lirică a reprezentat liantul profund. În ultimii 25 de ani, operele din București, Constanța, Brașov și Târgu Mureș au colaborat constant cu prestigiosul Teatru La Scala din Milano.
Nadia Nigris, Academia Teatrul la Scala: Zâmbesc pentru că mi-au rămas câteva expresii pe care le-am învățat în România. Când, impulsivi, noi, cei din Milano, trebuie să facem lucrurile repede, colegii mei îmi repetă: «Nadia, pas cu pas». A devenit un fel de mantră a noastră, amintindu-ne de prietenii noștri români, care ne asigurau că vom face totul, dar pas cu pas.
Cei 25 de ani de relații artistice între Roma, Milano și București, marcați la Ambasada României din Italia, au reamintit publicului că arta creează punți între oameni, dincolo de granițe.
Conferința a avut și o deschidere contemporană, conectând artiști din București prin participări online. Pianistul Alexandru Petrovici, profesor la Universitatea Națională de Muzică din București, și mezzosoprana Oana Andra, de la Opera Națională din București, au adus perspectiva noii generații de artiști.

