Daniel Băluţă şi-a depus candidatura pentru funcţia de primar general: Candidez pentru oameni

15 November 2025, 12:46 (actualizat 17 November 2025, 10:30)

Primarul Sectorului 4, Daniel Băluţă, candidatul PSD la alegerile parţiale din 7 decembrie pentru Primăria Capitalei, şi-a depus sâmbătă dosarul de candidatură la Biroul Electoral Municipal.

El a declarat că priorităţile sale ca primar general vizează proiecte care să conducă la creşterea calităţii vieţii şi scăderea costurilor traiului zilnic pentru locuitorii Capitalei.

Alături de Daniel Băluţă la sediul BEM s-au aflat secretarul general al PSD, Claudiu Manda, şi mai mulţi lideri social-democraţi, printre care Florin Manole, Diana Tuşa, Rareş Hopincă, Robert Cazanciuc, Mihai Ghigiu.

“Aş vrea să le mulţumesc tuturor bucureştenilor care mi-au dat încrederea lor, care au semnat pentru candidatura mea, dar, în acelaşi timp, vreau să le mulţumesc şi celor care nu au semnat pentru candidatura mea. Lucrurile pe care le-am ascultat, lucrurile pe care le-am văzut în dialogul cu ei sunt convins că mă vor ajuta foarte mult în continuare. (…) Sunt încrezător datorită acestei energii deosebite pe care o simt, sunt încrezător că la aceste alegeri oamenii vor vota rezultate, oamenii vor aprecia care a fost impactul politicului în ultimii 35 de ani în acest oraş şi ceea ce înseamnă rezultatele. Pentru că suma comunităţilor de care ne-am ocupat pentru a avea o viaţă mai bună, investiţiile pe care le-am făcut în infrastructură, investiţiile pe care le-am făcut în spitale, şcolile, liceele, grădiniţele, staţia de pompieri, unităţile de primiri-urgenţe, toate acestea sunt realităţi, nu sunt doar cuvinte”, a spus Daniel Băluţă.

El a punctat că rezultatele sunt cele care contează în viaţă.

“Îmi doresc foarte mult să trecem de această luptă politică şi să ne axăm pe rezultate. Rezultatele sunt cele care contează până la urmă în viaţă şi sunt convins că experienţa pe care am căpătat-o în calitate de primar al Sectorului 4 ne va ajuta pe toţi să avem un oraş în care costul traiului de zi cu zi va fi mai mic şi calitatea vieţii va creşte. Pentru că da, eu candidez pentru oameni, candidez pentru aceste două obiective majore – scăderea costului vieţii de zi cu zi şi creşterea calităţii vieţii bucureştenilor”, a arătat Băluţă.

În context, el a făcut un apel către toţi bucureştenii să fie prezenţi pe data de 7 decembrie la vot.

“Doar împreună putem să atingem aceste obiective, avem nevoie de prezenţa fiecăruia dintre dumneavoastră. Este un lucru esenţial pentru ca în anul 2032 acest oraş să arate fundamental diferit”, a transmis Daniel Băluţă.

Consiliul Politic Naţional al Partidului Social Democrat (PSD) a validat pe 28 octombrie candidatura lui Daniel Băluţă pentru funcţia de primar general al Capitalei. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite