“Dă-ți peste gură! Gura închisă, vreau liniște”! Anchetă penală la o școală din Constanța. O învățătoare este acuzată de comportament abuziv
Este anchetă la o şcoală din Constanţa, unde o învăţătoare a fost înregistrată în timp ce ţipa în clasă şi îi jignea pe elevi. Unul dintre copii are nevoie de consiliere psihologică, iar mama sa a făcut plângere la Poliţie şi la Inspectoratul Școlar. Învăţătoarea şi-a dat demisia în urma scandalului, dar susţine că nu a greşit cu nimic. Atenţie, urmează informaţii care vă pot afecta emoţional!
- Dă-ți peste gură! Gura închisă, vreau liniște! Dă-ți, măi, una peste gură și tu, și tu! Dacă aud o șoaptă, eu îi dau.
- Ce fel de părinți ai tu? Ce fel de mamă? Tu nu faci parte din clasă. Lipsești când vrei, nu aduci fișele. La ce Dumnezeu mai vii la școală?
Înregistrările au fost făcute publice de mama unei eleve de 7 ani din clasa învățătoarei. Ea susține că fetița refuză să mai meargă la școală și are nevoie de consiliere psihologică.
- Tâmpita pământului! Mi-ai lipsit o săptămână şi te-a apucat vânzoleala! Ce ai? Dă-te, fată, și tu, aici!
A lovit un băieţel cu o sticlă de apă în cap. După aceea a mai avut loc un incident cu alt băieţel pe are l-a luat de păr, l-a dat cu capul de tablă, băieţelul s-a băgat sub catedră, a încercat să îl scoată de acolo, copiii urlau. Doamna se răzbuna pe mine prin fetiţă – de la bătut cu arătătorul peste mâini, a râs de ea că nu are tată, ridicată în picioare în faţa copiilor şi umilită, povestește o mămică.
Învățătoarea a revenit de la pensie la catedră
Învățătoarea este la pensie, însă a fost solicitată de Inspectoratul Școlar să se întoarcă la catedră, pentru a ține locul unui alt cadru didactic. Pe numele acesteia nu au mai fost alte plângeri de-a lungul anilor. Învățătoarea susține că nu a greșit cu nimic și crede că este persecutată de mama care a depus plângere.
Citește și: O învățătoare din Timișoara este este anchetată penal pentru că ar fi lovit un elev de șase ani
Vasilica Cosmiceanu, învățătoare: Această femeie nu vorbeşte cu nimeni, nici cu învăţătoarea, nici cu directoarea. (Doamna spune că aţi lovit un băieţel şi că aţi lovit-o şi pe fetiţa dumneaei cu arătătorul) Nu-i adevărat. (Dvs. vă consideraţi vinovată, aţi avut un comportament inadecvat?) Nu, cu nimic. Eu am sentimentul lucrului bine făcut.
Școala, Inspectoratul și Poliția cercetează cazul
Școala, dar și Inspectoratul au primit plângerile formulate de mama fetiței, dar și înregistrările audio din clasă, și promit că ancheta se va finaliza rapid. Cercetări face și Poliția.
Sorin Mihai, inspector-șef ISJ Constanța: Au fost anunțate Poliția și DGASPC, care au preluat inclusiv date de pe camerele audio-video al școlii. Sunt convins că lucrurile se vor rezolva rapid, astfel încât să avem un alt om la catedră, pentru că nu e de lăsat o astfel de situație. Limbajul suburban nu are ce căuta în sălile de clasă.
Olimpia Ceară, purtător de cuvânt, IPJ Constanţa: Polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că un cadru didactic de la o unitate de învățământ din Municipiul Constanța ar fi agresat fizic, în repetate rânduri, o elevă de 7 ani. În cauză a fost întocmit dosar de cercetare penală pentru săvârșirea infracțiunii de purtare abuzivă.
Înainte de finalizarea anchetelor, învățătoarea a anunțat că și-a dat demisia și că nu va mai profesa.
Pe viitor, inclusiv astfel de situații în care apar acuzații de violență verbală ar putea fi cercetate de Poliție, cu ajutorul înregistrărilor audio și video, după cum a propus ministrul Educației.
Atenție, la numărul de urgență 119 se pot semnala cazurile de abuz asupra copiilor!

