"Au fost copii care au filmat şi li s-au luat telefoanele şi s-au şters filmările". Noi acuzaţii la Şcoala „Alexandru Vlahuţă" din Iaşi

Noi acuzaţii la adresa cadrelor didactice de la Şcoala „Alexandru Vlahuţă" din Iaşi, acolo unde ieri un elev a filmat-o pe învăţătoarea lui în timp ce lovea doi copii din clasă. Mai mulți părinți dau de înțeles ca actele de violență nu ar fi o excepție în această școală. Directoarea instituţiei neagă însă orice acuzaţie.

Profesori fără evaluări psihologice. De 6 ani sistemul pedepseşte în loc să ajute cadrele didactice

Profesori care educă cu palma şi vorbe aspre sau elevi pentru care şcoala e un ring de box. Sunt realităţi aproape zilnice în învăţământul românesc. Situaţiile revoltătoare pot fi prevenite. Însă în ultimii 6 ani se face economie cu evaluarea pshihologică a profesorilor. Cadrele didactice ajung în faţa unui specialist abia după ce au derapaje grave în comportament. Şi asta în timp ce în sistem situaţia este deja alarmantă! 

Ultima Oră

Cele mai citite