Cum va fi rezolvată problema pacienților plimbați între spitale. Explică ministrul Alexandru Rogobete, în exclusivitate, la TVR Info
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a explicat, la emisiunea Prim Plan, de la TVR Info, cum vor fi evitate cazurile pacienților plimbați între spitale, după reclasificarea spitalelor.
Alexandru Rogobete, ministrul Sănățătii: Prin reclasificare și prin atribuirea clară a serviciilor pe care aceste spitale le pot oferi, inclusiv traseul pacientului între unitățile sanitare va fi regândit. Și, practic, venim în sprijinul pacientului. Pentru că eu am spus de multe ori: noi avem în țara asta în multe locuri infrastructură cum nu există în multe clinici private, pentru că s-au făcut investiții în ultimii ani. Discutăm aici de investiții enorme, și, evident, pentru că sunt făcute în ultimii 3-4 ani vorbim de echipamente de ultimă generație, dar oamenii nici nu știu de ele, pentru că traseul pacientului în sistemul de sănătate este neclar. Tocmai această reclasificare, regândire, simplificare birocratică va ușura traseul pacientului.
Ministrul Sănătății a dat și câteva exemple de bună practică: spitalul din Buhuși, spitalul din Vișeu, spitalul din Strehaia, spitalul din Vânju Mare.
“Această gândire sovietică, că un spital trebuie să ofere toate tipurile de servicii, este una greșită, care ne-a adus aici. Nu pot să am neurochirurg în fiecare spital din țara asta. Nu este sustenabil. În nicio țară din UE nu se întâmplă acest lucru. Și atunci s-au focusat pe serviciile importante pentru comunitatea pe care o reprezintă. Iar pentru intervențiile complexe, care sunt la o incidență mică, sigur că apelează la centrele de excelență din regiune“, a mai explicat Alexandru Rogobete.
Interviul integral cu ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, realizat de Ștefan Onică, la emisiunea Prim Plan, de pe TVR Info, poate fi vizionat în secțiunea video de mai jos:
Citește și: Ministrul Rogobete, surprins de practica unor cabinete stomatologice pentru a fenta flagrant controalele DSP

