Cum să evităm excesele culinare de sărbători. “Cuvântul de bază este moderația. Masa de prânz nu trebuie să fie un maraton care se încheie cu dulciuri”

24 December 2025, 10:06 (actualizat 24 December 2025, 19:22)

Masa de sărbătoare, plină de bunătăţi tradiţionale, ne-ar putea face rău dacă nu mâncăm cu măsură. În fiecare an, mulţi dintre petrecăreţi ajung la camerele de gardă, după ce au exagerat cu mâncarea şi băutura. Despre cum să evităm excesele de sărbători ne-a vorbit Alis Grasu, manager Ambulanţa București-Ilfov, în direct la TVR Info.

Cuvântul de bază este moderația, spune Alis Grasu: “Preparatele pregătite de gospodine cu acest prilej sunt extrem de gustoase, dar adevărate bombe calorice.De aceea, mai ales pentru persoanele care timp de o lună și jumătate au ținut post, nu pot trece brusc la un abuz alimentar, pentru că tubul digestiv nu este pregătit. […] Trebuie să avem mare grijă ce mâncăm și mai ales cât mâncăm din aceste gustoase preparate. Deci avem grijă să mâncăm cu măsură la masă. Mesele să nu fie stropite din abundență cu băuturi alcoolice. Totul trebuie făcut cu moderație.”

Managerul Ambulanţei București-Ilfov spune că preparatele trebuie consumate la mai multe mese și pe parcursul mai multor zile, nu înghesuite la aceeași masă. Iar masa de prânz, care trebuie să dureze mult, nu se încheie cu dulciuri, care trebuie consumate la câteva ore distanță. “Va trebui să fim foarte înțelepți, să consumăm pe parcursul mai multor zile din preparatele pe care le-am pregătit. Masa de prânz nu trebuie să fie un maraton, ci trebuie să fie un festin în adevăratul sens al cuvântului, să dureze peste două ore și nu se încheie niciodată cu preparate, cu dulciuri, cu multă cremă și cozonac. Dulciurile se mănâncă la ora 5.00 după amiaza, deci la câteva ore după masa de prânz.”

Și mișcarea este importantă, nu ne așezăm la televizor după ce am mâncat: “Trebuie avut grijă ca după o masă copioasă să nu ne așezăm la televizor, ci să facem câțiva pași, mai ales dacă vremea va permite, dacă nu puțin sport. Oricum, nu este indicat să ne așezăm imediat la odihnă, pentru că în felul acesta nu favorizăm o digestie sănătoasă“, spune Alis Grasu.

Managerul Ambulanţei București-Ilfov a vorbit la TVR Info și despre pericolul reprezentat de petarde și artificii în aceste zile.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă